Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Susza już w całej Europie. Ogromne pożary w Szwecji i Grecji

Susza już w całej Europie. Ogromne pożary w Szwecji i Grecji
ko
24.07.2018, o godz. 14:02
czas czytania: około 2 minut
0

To lato jest najbardziej upalnym od lat w Europie. Wyjątkowo wysokie temperatury utrzymują się na Półwyspie Skandynawskim. Susza dotyka rolników w północnej i środkowej części kontynentu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b REGIONALNE Wejherowo 15.01-12.02.25

Rolnicy w północnej i środkowej Europie stoją w obliczu poważnych kłopotów finansowych, ponieważ dotknęła ich największa od lat susza. Ekstremalnie wysokie temperatury – które przekroczyły 30°C w obrębie koła podbiegunowego – są zgodne z tendencjami zmian klimatu według Światowej Organizacji Meteorologicznej. Europejskie Obserwatorium Susz (EDO) określiło suszę na kontynencie jako “rozległą i poważną anomalię”.

10 proc. normy opadu

Rolnicy w Szwecji nie widzieli deszczu od początku maja, spadło tam nieco ponad 10 proc. średnich opadów. Mówią, że żniwa w tym roku przyniosą plon najniższy od ćwierćwiecza, o połowę mniejszy niż przeciętnie, co skończyć się może poważną stratą finansową dla całego sektora.

Podobny problem jest w Holandii, gdzie podobnej suszy nie było od lat 70-tych, na Łotwie i Litwie, gdzie ogłoszono stan nadzwyczajny, w Wielkiej Brytanii, w której wprowadzono zakaz podlewania ogrodów. Z upałami i suszą zmagają się m.in. Norwegia, Irlandia, Białoruś, Czechy, Niemcy i Polska. Szacuje się, że o połowę wzrosną koszty wyżywienia zwierząt w tym sezonie, co może przełożyć się na wzrost cen żywności.

Polska cały czas zmaga się z suszą. Najgorzej jest w Poznaniu

KE zawiesza obowiązek zazieleniania

Po tym jak czerwiec został uznany za najcieplejszy w historii, Komisja Europejska zobowiązała się pomóc rolnikom m.in. poprzez zawieszenie zobowiązań “zazieleniania”, częściowo mających na celu zapobieganie zmianom klimatu. Chodzi o to, by rolnicy z obszarów dotkniętych suszą mogli produkować pasze na ziemiach, które miałyby być przeznaczone na ten cel.

Polska zwróciła się o pomoc finansową dla rolnictwa, jej wniosek do KE poparło 16 innych państw. Na razie jednak nie ma konkretnej odpowiedzi w tej sprawie. Rolnicy, którzy zróżnicowali swoje uprawy i zainwestowali w nawadnianie, lepiej radzą sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Na to stać jednak tylko największych. Polski minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że KE powinna zastanowić w jaki sposób wspierać programy nawodnieniowe czy retencyjne.

źródło: Guardian, tvpinfo

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO WOD-KAN [13.01-24.02.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025