Susza daje o sobie znać nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych rejonach Europy i Świata. Niepokojące wieści płyną min. z Portugalii, gdzie do kilkuset miejscowości woda pitna dostarczana jest beczkowozami.

Jak wynika z szacunków Agencji ds. Środowiska Portugalii (APA), co tydzień przybywa w tym kraju miejscowości dostarczających mieszkańcom wodę pitną beczkowozami. Liczbę tych miejscowości portugalska instytucja ocenia na kilkaset.

Dystrykt, w którym organizowanych jest najwięcej transportów z wodą pitną to Braganca, na północnym wschodzie kraju. Do połowy sierpnia zaopatrywano tam beczkowozami aż  114 miejscowości.

Według szacunków Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), obecny rok jest drugim najbardziej suchym w historii kraju. Mniejsze ilościowo opady odnotowano jedynie w 1931 r.

Dyrekcja Instytutu informuje też, że jedynym w tym roku miesiącem, w którym zanotowano wyższe od średniej opady deszczu był marzec. Dodajmy, że obecnie już 100 procent obszaru Portugalii kontynentalnej jest objęte suszą.

Czytaj więcej

Skomentuj