Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie otrzymał kwotę 2,29 mln zł z EkoFunduszu na budowę słonecznej suszarni. Pozwoli to na rozwiązanie problemu zagospodarowania osadów ściekowych, powstających w procesie oczyszczania ścieków z terenu Myszkowa.

Inwestorem projektu jest ZWiK Sp. z o.o w Myszkowie, a jedynym jej udziałowcem Gmina Myszków. Burmistrz Janusz Romaniuk podpisał w ubiegłym tygodniu umowę z olsztyńską firmą METROMEX S.A. na budowę  budowę suszarni. Koszt całej inwestycji to kwota  3.766.941 zł (netto). Środków własnych ZWiK zgromadził 517.760 (warunek otrzymania dotacji z EkoFunduszu) i 1 mln zł preferencyjnego kredytu z Banku Ochrony Środowiska.  

Suszarnia zostanie wybudowana w formie szklarni o stalowej, ocynkowanej konstrukcji. Suszenie z wykorzystywaniem wyłącznie energii słonecznej będzie odbywało się w okresach silnego nasłonecznienia. W pozostałym okresie roku  do suszenia zostanie wykorzystane podgrzewanie płyty podłogowej.

Uzyskany, dzięki suszeniu, granulat osadowy można będzie wykorzystać na cele przyrodnicze, rolnicze i energetyczne. Budowa rozpocznie się wiosną.

źródło: miastomyszkow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj