Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych - konferencja

Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych - konferencja
09.09.2011, o godz. 10:56
czas czytania: około 2 minut
0

Jutro w Kielcach rozpoczyna się trzydniowa V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa - Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– Tradycyjnie we wrześniu, tym razem w gościnnych Kielcach, spotykamy się ponownie, aby wzajemnie podyskutować w ramach V już Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych” na temat szeroko rozumianych uwarunkowań, efektów wdrożenia i kolejnych projektów instalacji przekształcania komunalnych osadów ściekowych – mówi opiekun naukowy konferencji dr inż. Tadeusz Pająk, Eur Ing z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Suszenie osadów ściekowych rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, czego mogłaby pozazdrościć niejedna pokrewna branża, np. zagospodarowania odpadów komunalnych, która równie istotnie wpływa na efekty w zakresie ochrony środowiska. Dynamiczny rozwój krajowych oczyszczalni ścieków, a wraz z nimi metod zagospodarowania osadów opartych na ich suszeniu i spalaniu, z ok. 18% udziałem wśród metod zagospodarowania osadów, powoduje, że Polska już obecnie lokuje się w środku państw członkowskich UE. Wynikający z tego faktu szereg już eksploatowanych suszarni i spalarni osadów daje podstawy, aby podobnie jak to ma miejsce na tego typu konferencjach w Niemczech czy w Szwajcarii dyskutować i u nas o konkretnych problemach eksploatacyjnych i o optymalizacji pracy tych instalacji. Oczywiście nie zabraknie prezentacji i dyskusji wszelkiego rodzaju uwarunkowań, od prawnych po finansowo-ekonomiczne czy środowiskowe – zapowiada dr inż. Tadeusz Pająk.

Na trzeci dzień konferencji zaplanowane jest zwiedzanie Instalacji Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych w Oczyszczalni Ścieków Sitkówka- Nowiny. W ramach unijnego projektu „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Sitkówka” w latach 2008-2011 prowadzona była rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Sitówka-Nowiny. Jednym z wybudowanych elementów jest instalacja termicznego unieszkodliwiania osadów ściekowych (STUOŚ) pracująca w oparciu o technologię spalania na złożu fluidalnym i dwustopniowe oczyszczanie gazów spalinowych metodą suchą. STUOŚ została zaprojektowana dla max. zdolności przetwarzania osadów, skratek, piasku i tłuszczu równej 91,42 Mg/dobę.

Parametry projektowe STUOŚ:
– Max. ilość osadów przefermentowanych – 88,8 Mg/d
– Dyspozycyjność spalarni – 7500 godz./rok
– Wydajność nominalna instalacji – 727 kg s.m./godz.
– Wydajność maksymalna (projektowana) – 740 kg s.m./godz.
– Sucha masa osadu – 20 %
– Substancje organiczne – 50 %
– Wartość opałowa osadów – 10,50 MJ/kg s.m.

Prowadzona inwestycja jest ostatnim etapem rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Sitkówce, stanowi „klamrę" spinającą wszystkie dotychczasowe etapy rozwoju zakładu. Budowa instalacji termicznego unieszkodliwiania osadów ściekowych ma umożliwić zminimalizowanie i zagospodarowanie osadów powstających w trakcie procesów oczyszczania ścieków. Obecnie instalacja STUOŚ jest w trakcie technologicznych prób końcowych.

Organizatorem konferencji jest firma ABRYS z Poznania. Serwis www.komunalny.pl jest jednym z patronów medialnych imprezy.


 

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024