700 zgłoszeń rocznie
Jakie mogą być skutki śmieci w sieci?
Pracownicy wodociągów przygotowali listę tego, co ląduje w sedesie, choć nie powinno, i jakie mogą być tego skutki. Na przykład resztki jedzenia zachęcają gryzonie do poczęstunku – stąd do naszych toalet mogą dostać się niechciani goście. Tłuszcze tężeją w niskiej temperaturze niczym cholesterol w żyłach – osadzone na ściankach zwężają średnicę rur. Nie rozpuszczają się w wodzie, więc trudno je usunąć.
Sieci zatykane są też przez włosy i nici dentystyczne. Splątane, gęste kłębki to przepis na zator w rurach; co więcej, nici nie są biodegradowalne. Wrzucane do toalety leki szkodzą wodom gruntowym i budują odporność bakterii. Koci żwirek gromadzi się w rurach ograniczając przepustowość. Ubrania osadzają się na kratach, utrudniając przepływ.
Środki higieny (chusteczki nawilżane, podpaski, pieluchy czy tampony) łączą się w mocne sploty i tworzą zatory. W filtrach niedopałków papierosów jest plastik, który nie rozpuszcza się w wodzie. Patyczki higieniczne przechodzą przez kraty i są trudne do usunięcia ze ścieków.
Znawcy tematu podkreślają, że dzięki prowadzonym kampaniom i rosnącej świadomości społecznej w tym zakresie, wielu problemów z zatkanymi rurami można uniknąć. Obecna kampania Katowickich Wodociągów jest kolejną tego typu – wiosną ubiegłego roku pod hasłem “Toaleta to nie śmietnik” podobną akcję zainicjowało Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, do którego należą także Katowickie Wodociągi.
Światowy Dzień Toalet (ang. World Toilet Day) – obchodzony jest 19 listopada. Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku.
W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, World Toilet Organisation (WTO), która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. Założycielem Organizacji jest Jack Sim, który co roku organizował konferencję World Toilet Summit[1]. Konferencje takie odbyły się w 2001 roku w Singapurze, a potem kolejno w Seulu (Korea Południowa – 2002), Tajpej (Tajwan – 2003), Pekinie (Chiny – 2004) oraz Belfaście (Irlandia Płn. – 2005).
W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt A/67/L.75 “Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i rezolucją A/RES/67/291 wyznaczyło oficjalnie święto na 19 listopada. Obchody koordynuje UN-Water we współpracy z rządami krajów i zainteresowanymi stronami.
Komentarze (0)