Wieloletnia współpraca Klubu Gaja z miastem Katowice, placówkami akademickimi, edukacyjnymi i kulturalnymi przynosi efekty nie tylko edukacyjne, ale przyczynia się do zazieleniania miasta. Posadzone drzewa i krzewy w ramach Święta Drzewa rosną wokół katowickich bibliotek, uniwersytetów, szkół i przedszkoli, a aktywna edukacja może służyć za inspirację i wzór dobrych praktyk dla samorządów i instytucji.
Konkretna praca dla społeczności
Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja, mówi – Śląsk i Zagłębie stanowiły dla naszego kraju przez wiele lat zaplecze przemysłowe. Zmiany ustrojowe sprawiły, że pojawiło się wiele trudnych do rozwiązania problemów społecznych. Katastrofa klimatyczna jeszcze bardziej wpłynęła na ten region i zmusiła polityków do podejmowania bardzo trudnych decyzji. Dlatego też tak ważna jest edukacja ekologiczna i dyskusja o sprawiedliwej transformacji tego tak ważnego dla Polski miejsca. Z miastem Katowice współpracujemy od wielu lat. Najczęściej jest to konkretna praca dla społeczności wraz z edukacją czynną. Bardzo się cieszę, że kolejny raz podczas Święta Drzewa będziemy mogli wspólnie z partnerami, dziećmi i młodzieżą posadzić rośliny i zaprosić młodych ludzi do nauki poprzez doświadczenie i zabawę. Chciałbym wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie gorąco podziękować.
Warsztaty i gry ekologiczne
Dla uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i przedszkolaków z okolicznej placówki edukatorzy Klubu Gaja przygotowali warsztaty i gry ekologiczne. Najmłodsi zostaną zaproszeni do gry w plenerowe domino, gdzie będzie można zapoznać się z wieloma gatunkami drzew i krzewów oraz zwierząt występujących w zaroślach na skwerach i łąkach, w parkach czy lasach. Starsze dzieci pracować będą przy zakładaniu podwyższonych rabat na których posadzą m.in. zioła i byliny. Świetną i pożyteczną zabawą będzie warsztat lepienia kul kwietnych z gliny, kompostu i nasion kwiatów m.in. stokrotek, chabrów czy koniczyny. Na wiosnę wystarczy trochę wody i słońca, by mogły wykiełkować i zakwitnąć. Na kolejnym stanowisku będzie można wysłuchać opowieści o dzikich zwierzętach w mieście i zmontować budki lęgowe i domki dla ptaków, wiewiórek i owadów.
Wydarzenie będzie okazją do aktywnej edukacji młodzieży na temat potrzeby ochrony klimatu i różnorodności biologicznej. W tym roku partnerem Święta Drzewa w Katowicach została Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.
Komentarze (0)