Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Świętokrzyskie: 18 tys. mieszkańców skorzystało z programu "Czyste Powietrze"

Świętokrzyskie: 18 tys. mieszkańców skorzystało z programu
PAP/dom
13.01.2022, o godz. 16:06
czas czytania: około 3 minut
0

18 tys. mieszkańców woj. świętokrzyskiego skorzystało już z programu "Czyste Powietrze". Dotacje na wymianę starych pieców i termomodernizacje budynków przekroczyły dotąd 174 mln zł - poinformował prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach Ryszard Gliwiński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisano w czwartek umowę z 18-tysięcznym beneficjentem programu “Czyste Powietrze”.

– Podstawowy cel to wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła, tzw. kopciucha, na nowe ekologiczne źródło ciepła. W tym przypadku będzie to pompa ciepła typu powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności. Dodatkowo chcę też dokonać termomodernizacji budynku, czyli wymiany wszystkich okien, drzwi wyjściowych oraz docieplenia ścian zewnętrznych budynku. Myślę, że ten remont wyniesie mnie około 130 tys. zł – powiedziała Patrycja Żak z gminy Radoszyce, która z programu “Czyste powietrze” otrzymała dotację w wysokości 32 tys. zł.

Wydano już 6,5 mld zł

Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu “Czyste Powietrze” poinformował, że w całym kraju złożono już ponad 380 tys. wniosków, a prawie 6,5 mld zł zostało już przyznanych na wymianę źródeł ogrzewania i podnoszenie efektywności energetycznej budynków.

– Ta termomodernizacja jest kluczowa w tym trudnym okresie zimowym i okresie globalnego kryzysu energetycznego, rosnącymi cenami gazu i węgla. Wymiana stolarki okiennej, drzwiowej, docieplenie ścian jest również bardzo ważne, co wymiana źródła ciepła, także ze względów finansowych – podkreślił Orzeł.

W 2022 r. wprowadzony zostanie m.in. trzeci próg dofinansowania na poziomie 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Przeznaczony będzie dla gospodarstw wieloosobowych, których dochód na jedną osobę nie przekracza 900 zł (w przypadku gospodarstw jednoosobowych 1260 zł).

Będzie “Ciepłe Mieszkanie”

– Te osoby będą mogły uzyskać nawet do 69 tys. zł bezzwrotnego wsparcia. To kolejny ukłon w kierunku osób najmniej zamożnych. To uzupełnienie dotychczasowej oferty, czyli podstawowego progu dofinansowania 30 proc. i tego podwyższonego w wysokości 60 proc. – zaznaczył Orzeł. Dodał, że pojawi się też program “Ciepłe Mieszkanie”.

– Tam gdzie będą trudności w porozumieniu się członków spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, indywidualny beneficjent będzie mógł skorzystać z dofinansowania na wymianę źródła ciepła i podniesienia efektywności energetycznej mieszkania – zaznaczył pełnomocnik premiera ds. programu “Czyste Powietrze”.

Trzecia zmiana, która już weszła w życie od 1 stycznia dotyczy wyłączenia dotacji na kotły węglowe.

– Nie będzie też możliwości finansowania kotłów węglowych z ulgi termomodernizacyjnej, która jest elementem uzupełniającym dla programu “Czyste Powietrze”. Stawiamy na ekologiczne źródła ogrzewania – zapowiedział Orzeł. Zaznaczył, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego podejmuje działania, aby podwyżki cen gazu były jak najmniej dotkliwe dla gospodarstw domowych. – Stąd wprowadzenie zerowego VAT na gaz i dodatku osłonowego dla osób, które opalają swoje domy gazem. Ten dodatek może wynieść nawet 1150 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym 400 zł.

Umiera 40 tys. Polaków rocznie

Obecna na konferencji wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka przypomniała smutne statystyki.

– W Polsce z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza rokrocznie umiera około 40 tys. Polaków. Dlatego ten program i działania z nim związane ważne są dla życia, zdrowia Polaków, ale także dla domowych budżetów. Dzięki termomodernizacji więcej pieniędzy zostaje w portfelach Polaków – podkreśliła Krupka.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski podkreślił, że “Czyste Powietrze” to jedyny tego typu program w Europie.

– Poprawa jakości powietrza to jeden z trzech filarów polityki energetycznej państwa do 2040 r. Przewiduje poprawę jakości powietrza poprzez inwestowanie w wymianę źródeł ciepła, poprawę efektywności energetycznej budynków w zabudowach jednorodzinnych. Ale nie tylko. Także inwestycje w energetykę i ciepłownictwo zawodowe. To wszystko ma sprawić, że będziemy oddychać czystym powietrzem – powiedział Mirowski.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach Ryszard Gliwiński poinformował, że w regionie świętokrzyskim pieniądze wypłacono już 14 tys. 102 beneficjentom, na łączną kwotę ponad 174 mln zł. Pod tym względem województwo zajmuje 3. miejsce w kraju. Dodał, że do realizacji programu przystąpiły wszystkie 102 gminy regionu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023