Świętokrzyskie. Gminy w regionie rozbudują sieć sanitarną

Świętokrzyskie. Gminy w regionie rozbudują sieć sanitarną
PU
07.03.2022, o godz. 14:14
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządy będą mogły wykorzystać rządowe pieniądze na budowę kanalizacji i wodociągów również na mniejsze inwestycje związane z gospodarką ściekową, na przykład na przydomowe oczyszczalnie. Zmiana ustawy wejdzie w życie pod koniec marca. Wiele świętokrzyskich gmin dzięki subwencji nadrabia braki i rozbudowuje sieć sanitarną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Piekoszowie mieszka blisko trzy tysiące osób, ale ta liczba stale rośnie. Powstają nowe osiedla, potrzeba nowych inwestycji.

– Kanalizacja, woda, to powinno być już dawno zrobione. Bo to sprzedał jeszcze wójt dawny Piekoszowa. Miała być woda, wszystko, a jak się okazało, nie ma nic – mówi jeden z mieszkańców.

Kilka kilometrów nowej sieci

Ma jednak powstać. Przy ulicy Bursztynowej w Piekoszowie, na osiedlu domków jednorodzinnych zostanie wybudowana sieć kanalizacyjna.

– Na obecny czas jest potrzeba ok. 5 km sieci sanitarnej, dlatego też w tym roku chcę wybudować kilka kilometrów. Korzystając oczywiście ze środków rządowych – mówi Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa.

Przydomowe oczyszczalnie

W ubiegłym roku z subwencji kanalizacyjnej gmina Piekoszów otrzymała 2,1 mln zł. Dokumentacja już jest, pozwolenia na budowę też. Przetarg ma być ogłoszony w marcu. Gmina Piekoszów skanalizowana jest w ponad połowie. Część mieszkańców korzysta z przydomowych oczyszczalni.

– Przyjeżdża beczkowóz, wyciąga. Raz do roku czy trochę rzadziej, a nadmiar wody powierzchnej wpływa w grunt. Więc jest to bardzo dobra rzecz – mówi jeden z mieszkańców.

Trzy lata na wykorzystanie pieniędzy

Na budowę przydomowych oczyszczalni można też będzie wykorzystać pieniądze z subwencji rządowej. A także na mniejsze inwestycje z zakresu gospodarowania ściekami.

– Albo na zbiórkę, samochody, albo na przydomowe oczyszczalnie. Takie rozwiązanie jest oczekiwane przez gminy nieposiadające własnych oczyszczalni. A takich gmin wiejskich jeszcze jest dużo – przyznaje Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Dzięki temu gminy, które nie mają oczyszczalni i kanalizacji, nie będą musiały zwracać pieniędzy z subwencji. Na ich wykorzystanie mają trzy lata.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024