Zieleń w dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia nie będzie już podlewana wodą pochodzącą z wodociągów miejskich. Do nawadniania ziemi na promenadzie będą służyły specjalne zbiorniki, w których zmagazynowane zostaną wody opadowe.

Pojemniki są produkowane w Gliwicach. Każdy z nich ma do 3,5 m średnicy, kilkanaście metrów długości, kilkaset metrów sześciennych pojemności i może pomieścić kilkaset tysięcy litrów wody. Łącznie będzie ich 14 sztuk. Staną na Promenadzie Zdrowie i Promenadzie Historycznej.

Pierwsze pojemniki zostały już wkopane przy Promenadzie Zdrowia. Kolejnych siedem zostanie umieszczonych pod Promenada Historyczną. W czasie deszczu woda opadowa będzie spływała do zbiorników, a potem dzięki specjalnym pompom posłuży do podlewania zieleni miejskiej wzdłuż promenady.

Najbliższa dostawa wielkiego zbiornika zaplanowana jest na 28 listopada. Zostanie on przeprawiony promem w godzinach porannych. Kilkanaście godzin wcześniej w Gliwicach pojemnik zostanie umieszczony na naczepie tira, który przewiezie go z południa na północ Polski. Przed ciężarówką – jak to zawsze w przypadku transportów ponadgabarytowych – będzie jechał samochód pilota wyposażony w światła ostrzegawcze. Najbardziej skomplikowane skrzyżowania i przejazdy będą pokonywane z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Wszystkie pojemniki mają się znaleźć w Świnoujściu do końca roku.

Czytaj więcej

Skomentuj