PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

System kaucyjny bez szkła? Eksperci nie są zgodni co do takiego zapisu

System kaucyjny bez szkła? Eksperci nie są zgodni co do takiego zapisu
szp
23.07.2021, o godz. 9:33
czas czytania: około 2 minut
0

Bardzo ważne, aby system kaucyjny obejmował wszystkie frakcje opakowań, czyli zarówno puszki aluminiowe, butelki plastikowe, jak i szklane – uważają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. To ich odpowiedź na stanowisko Polskiej Izby Handlu, która chciałaby wyłączenia z systemu depozytowo-kaucyjnego opakowań szklanych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zrzeszająca około 30 tys. podmiotów handlu detalicznego Polska Izba Handlu, jako jedna z wielu interesariuszy uczestniczących w dyskusji nad wprowadzaniem systemu kaucyjnego w Polsce, uważa, że powinien on być dostosowany do wymogów i specyfiki większości placówek handlowych w Polsce. Większość zlokalizowana jest w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Spośród tych 100 tys. z placówek, spora część to małe sklepy.

PIH postuluje, że „konieczne jest przyjęcie elastycznego, ale bardzo czytelnego mechanizmu uczestnictwa w systemie dla mniejszych placówek, by zagwarantować wszystkim rodzajom placówek handlowych konkurencyjność i równe warunki udziału”.

W swoim stanowisku ocenia, że system depozytowo-kaucyjny wprowadzony w Polsce powinien objąć wyłącznie butelki PET oraz ewentualnie puszkę aluminiową. „Na obecnym etapie sklepy nie mają żadnych możliwości technicznych ani organizacyjnych, aby rozszerzać ten katalog” – argumentuje PIH dodając, że istniejący system kaucyjny na butelki po piwie powinien nadal pozostać aktywny.

System kaucyjny – bez szkła ani rusz

„W obliczu głosów detalistów sprzeciwiających się kaucji na butelki szklane i tłumaczących to brakiem dostatecznej powierzchni do magazynowania zebranego materiału, stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste jest następujące: Możemy się zgodzić, że najmniejsze sklepy przystępują do systemu dobrowolnie, ale tylko te które mają poniżej …… metrów powierzchni” – uważa, cytowany w komunikacie ekspert stowarzyszenia Piotr Barczak. Z tej wypowiedzi można domyślać się, że powierzchnia ta może podlegać dalszej dyskusji.

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste uważa też, że system, w którego wyłączone byłyby opakowania szklane byłby nieefektywny ekonomicznie. „Argument korzyści skali przemawia za włączeniem do systemu szerokiej gamy materiałów opakowaniowych” – przekonują

„Wyłączenie jednego typu opakowań z systemu kaucyjnego, w tym wypadku szkła, stworzy nierównowagę na rynku. Producenci wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach szklanych będą mieli uprzywilejowaną pozycję” – stwierdza z komunikacie Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

Prostota i przejrzystość

Przytaczane są też przykłady z innych krajów europejskich, w których system depozytowo-kaucyjny funkcjonuje. W 7 na 10 z nich obejmuje opakowania szklane, a kolejne kraje – Szkocja, Rumunia, Malta i Łotwa – postanowiły o włączeniu do niego właśnie frakcji szklanej. Poniższa tabela prezentuje, jakie opakowania po napojach podlegają kaucji.

Z punktu widzenia konsumenta bardzo ważne jest ujednolicenie systemu, który powinien być prosty i przejrzy. „Ten warunek spełnia system kompletny, obejmujący wszystkie typy i wielkości opakowań, a wysokość kaucji jest w każdym przypadku taka sama”.

Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że w Polsce „mamy zwyczaj picia alkoholu pod chmurką”, co sprawia, że opakowania szklane po piwie, a nawet wódce (najczęściej tzw. małpki) trafiają do środowiska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024