PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

System zarządzania energią w Wodociągach Chrzanowskich

System zarządzania energią w Wodociągach Chrzanowskich
PU
26.04.2022, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

ISO 50001to system zarządzania energią uznawany na całym świecie. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą w sposób ciągły poprawiać efektywność użytkowania energii, uwzględniając uwarunkowania prawne oraz wymagania ekonomiczne i organizacyjne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

System zarządzania energią, który wdrażają Wodociągi Chrzanowskie, ma służyć przede wszystkim zmniejszaniu zużycia energii. Spółka od kilku lat prowadzi inwestycje związane z wymianą urządzeń energochłonnych, takich jak pompy, dmuchawy, oświetlenie, itp.) na wysoko sprawne urządzenia energooszczędne.

System zarządzania energią to oszczędności

– Wdrożenie i utrzymywanie takiego systemu, który teraz wprowadzamy, pozwoli nam na dalsze obniżanie zużycia energii, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ponoszonych przez wodociągi. Przy dzisiejszych oraz prognozowanych cenach oszczędności mają kluczowe znaczenie – mówi Szymon Wyrwik, dyrektor ds. technicznych Wodociągów Chrzanowskich.

W pierwszej kolejności planowane jest wdrożenie systemu zarządzania energią w oczyszczalni ścieków w Chrzanowie oraz w innych obiektach, które tej energii zużywają więcej.

Fotowoltaika i biogaz priorytetami

Priorytetem wodociągów ma być pozyskiwanie energii z biogazu i baterii fotowoltaicznych. W 2021 roku, łącznie z energią uzyskaną z baterii fotowoltaicznej w oczyszczalni ścieków w Chrzanowie, wyprodukowano 1 kWh co stanowi 57% zapotrzebowania na energię elektryczną całego obiektu. Z kolei energia cieplna, powstająca w procesie spalania biogazu i kogeneracji, w 100% zaspokaja potrzeby obiektu, zarówno na cele technologiczne, jak i ogrzewanie pomieszczeń zimą. W ubiegłym roku we wszystkich zainstalowanych w ostatnich 4 latach mikro-elektrowniach produkujących własną energię elektryczną w obiektach spółki, w tym w instalacji biogazowej, wytworzono 1 274 295 kWh zielonej energii (1,274 GWh). To 16,3% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024