Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Szczecin przystępuje do sporządzania urbanistycznego planu ogólnego

Szczecin przystępuje do sporządzania urbanistycznego planu ogólnego
Bartłomiej Leśniewski
18.06.2024, o godz. 7:54
czas czytania: około 2 minut
0

– Już na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie przedstawiona radnym uchwała o przystąpieniu do sporządzania planu ogólnego, który zastąpi obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – zapowiada Urząd Miasta Szczecin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

“Plan ogólny obejmie obszar całej gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu. Ustalenia w nim zawarte będą uwzględniać uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy” – czytamy w komunikacie szczecińskich władz.

Zaproszenie dla mieszkańców

– Już dziś zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału we współtworzeniu tego dokumentu – mówi Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Szczecin. – Na poszczególnych etapach prac, w wyznaczonych i ogłoszonych terminach, każdy zainteresowany będzie mógł złożyć swoje wnioski, uwagi oraz zabrać głos w organizowanych konsultacjach społecznych – dodaje.

Z uwagi na zakres sporządzanego dokumentu zbieranie wniosków mieszkańców potrwa ok. 2,5 miesiąca (od końca czerwca do ok. połowy września).

– Równolegle, jeszcze w czerwcu zostanie ogłoszony termin pierwszego spotkania informacyjnego na temat planu – dodaje Zofia Fiuk-Dymek. – Zapraszamy! Postaramy się w dostępny i przejrzysty sposób odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Po co plan ogólny?

Plan ogólny to dokument planowania przestrzennego stanowiący akt prawa miejscowego i bazę w zakresie ustalania przeznaczenia terenu, określenia sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy w sporządzanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Obowiązkowo będzie ustalał:

  • strefy planistyczne, w tym ich profil funkcjonalny (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów),
  • gminne standardy urbanistyczne (określenie maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy oraz minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej).

Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne oraz ich odniesienie do wydawanych decyzji o warunkach zabudowy pozwolą na kontynuację polityki rozwoju miasta w sposób zrównoważony i harmonijny tak, jak to zakłada ustawodawca.

W ramach reformy planistycznej każda gmina w Polsce ma obowiązek sporządzić dokument jakim jest plan ogólny, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą, plan ogólny powinien zostać uchwalony do końca 2025 r. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego utraci swoją moc z dniem 31 grudnia 2025 r. Dokument zostanie sporządzony w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024