Szczecin wstrzymuje inwestycję w parku aby ocalić drzewa

Szczecin wstrzymuje inwestycję w parku aby ocalić drzewa
19.07.2021, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

W międzyosiedlowym parku Kutrzeby w Szczecinie zaplanowano nowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych. Miał być pumptrack, dwa skateparki i tor do ćwiczenia biegów przełajowych. Niestety, projekt zakładał też wycinkę 25 drzew. Realizacja inwestycji została wstrzymania przez miasto - a stało się tak w związku z koniecznością ograniczenia wycinek drzew w Szczecinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Chodzi o dalsze zagospodarowanie rekreacyjno – wypoczynkowych terenów między ul. Kutrzeby i Taczaka w Szczecinie. Planowana rozbudowa parku obejmować ma między innymi budowę niewielkiego pumptracka, dwóch skateparków i toru sprawnościowego do ćwiczenia biegów przełajowych. W inwestycji przewidziano również wykonanie ławek parkowych, stolików szachowych, stołów do tenisa stołowego oraz oświetlenia parkowego.

Zarządzenie prezydenta i analiza planowanej inwestycji

W związku z wydaniem przez Prezydenta Miasta Zarządzenia w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin Ogrodnik Miasta dokonała analizy planowanej inwestycji pod kątem racjonalności gospodarowania zielenią wysoką. Wnioski z przeprowadzonej analizy wskazują, że założona koncepcja zagospodarowania terenu wiąże się z daleko idącą ingerencją w istniejąca zieleń.

Chcieli usunąć 25 drzew i niemal 1000 m2 krzewów

Projekt zakłada usunięcie łącznie 25 drzew i blisko 1000 m2 krzewów, które podlegają ochronie z tytułu Ustawy o ochronie przyrody. Z wykonanej inwentaryzacji drzew wynika, że wśród tych przeznaczonych do wycinki znajdują się okazy cennych gatunków, m.in. dwupniowy dąb szypułkowy, klon pospolity, lipa szerokolistna, a także robinie akacjowe, wierzby, jabłonie. Dlatego, mając na uwadze wartość drzew w przestrzeni miejskiej, podjęto decyzję o wstrzymaniu inwestycji i przygotowaniu nowego projektu, zmieniającego jej zakres w sposób ograniczający ewentualne kolizje z drzewami.

– Jeśli myślimy o terenach rekreacyjno – wypoczynkowych , zieleń wydaje się być ich naturalnym elementem – mówi Marta Safader – Domańska, Ogrodnik Miasta.- Jednocześnie, tego typu inwestycje dają projektantom znacznie więcej swobody, niż to jest w przypadku dróg, obiektów kubaturowych czy stricte sportowych i swoboda ta powinna być ukierunkowana właśnie na zieleń i jej staranne zagospodarowanie i wkomponowanie w projekt. Jeśli chodzi o ten przypadek, bazą do rozmowy o zakresie inwestycji powinien być domiar geodezyjny i wysokościowy wszystkich drzew, waloryzacja drzewostanu, wyznaczenie stref, w których nie jest dopuszczalna ingerencja w rzędne wysokościowe. Na takiej bazie można projektować.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024