Baterie słoneczne ogrzeją wodę w największych lubuskich szpitalach: w Gorzowie i Zielonej Górze – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Szpital w Zielonej Górze dostał ok. 600 tys. zł, a gorzowska lecznica ponad 2,5 mln zł z z puli na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dotacje z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W Zielonej Górze prace nad projektem i montaż powinny ruszyć już jesienią tego roku. Oznacza to, że latem 2010 r. szpital już zacznie podgrzewać ciepłą wodę za pomocą kolektorów. Cała inwestycja pochłonie 660 tys. zł. Na dachu porodówki stanie 60 baterii słonecznych.

Gorzowska inwestycja będzie większa. W lecznicy powstanie największy w regionie i drugi co do wielkości w Polsce park z bateriami słonecznymi. Baterie zajmą powierzchnie niemal 900 m kw. Staną na niezabudowanej działce przy ul. Dekerta. Energia z baterii słonecznych ma ogrzewać dwa zasobniki wody o pojemności 30 tys. litrów każdy. Szpital ma własne ujęcie wody i hydrofornię (nie płaci więc PWiK za dostarczanie wody). Dzięki bateriom lecznica będzie miała ciepła wodę praktycznie za darmo.

źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj