Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Szwecja: Rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego. Obiekt ma powstać 500 m pod ziemią

Szwecja: Rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego. Obiekt ma powstać 500 m pod ziemią
28.01.2022, o godz. 7:25
czas czytania: około 2 minut
0

Rząd Szwecji zezwolił w czwartek na budowę składowiska zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Budzący kontrowersje obiekt ma powstać 500 metrów pod ziemią w gminie Oesthammar, 150 km na północ od Sztokholmu. Na tym obszarze działa obecnie elektrownia atomowa Forsmark.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ogłaszając decyzję, minister środowiska Annika Strandhaell oznajmiła, że Szwecja obok Finlandii jako pierwszy kraj na świecie bierze odpowiedzialność za odpady jądrowe. “Technologia będąca wynikiem 40 lat badań pozwoli izolować zużyte paliwo w sposób bezpieczny przez 100 tysięcy lat” – podkreśliła.

12 tysięcy ton odpadów radioaktywnych zostanie zamkniętych w 6 tys. miedzianych kapsułach

Jednocześnie w gminie Oskarshamn, w południowo-wschodniej Szwecji, gdzie również znajduje się elektrownia atomowa, ma powstać zakład służący do hermetyzacji wypalonego paliwa. Dzięki temu 12 tysięcy ton odpadów radioaktywnych zostanie zamkniętych w 6 tys. miedzianych kapsułach, a następnie przetransportowanych do planowanego składowiska w Oesthammar.

Krytyka decyzji

Decyzję rządu skrytykował współprzewodniczący Partii Ochrony Środowiska – Zielonych i były minister środowiska Per Bolund, nazywając ją nieodpowiedzialną. “Proponowana metoda jest niepewna, a czołowi badacze zwracają uwagę, że kapsuły mogą nie przetrwać nawet 100 lat” – uważa Bolund.

Gorący temat

Dyskusje o przyszłości zużytego paliwa jądrowego trwały w Szwecji od lat. Sprawa jest pilna, gdyż 8 tys. ton składowanych od lat 70. silnie napromieniowanych odpadów zalega w prawie pełnym już tymczasowym magazynie w Oskarshamn.

Według komentarzy w mediach budowa składowiska może pomóc w rozwoju energetyki jądrowej w Szwecji.

Jak podaje szwedzka telewizja SVT, w 38 krajach działa 400 elektrowni jądrowych, ale żaden kraj nie wybudował magazynu do ostatecznej utylizacji zużytego paliwa jądrowego.

Podobny do szwedzkiego projekt składowania odpadów jądrowych realizuje obecnie Finlandia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023