W częstochowskim Lesie Aniołowskim pojawiły się pierwsze elementy przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.

Jest to 21 tablic tematycznych o wymiarach 100×80 cm rozmieszczonych przy leśnych alejkach oraz duża tablica wprowadzająca 100×200 cm ustawiona przy wejściu do lasu z Promenady Czesława Niemena.

Teksty zamieszczone na tablicach zostały opracowane w głównej mierze przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta we współpracy ze specjalistyczną firmą wykonawczą, która zajęła się ich wykonaniem i rozmieszczeniem na terenie lasu. Tablice zostały oprawione w trwałe stelaże z drewna dębowego, których formę dostosowano do naturalnego leśnego otoczenia.

Inwestycja o wartości 181 tys. zł zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku. Gmina uzyskała na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 44 tys. złotych, reszta  środków pochodzić będzie z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu miasta.

Oprócz tablic w lesie zostanie wybudowany deszczochron będący elementem ścieżki edukacyjnej, w którym znajdą się miniatury plansz rozmieszczonych obecnie przy alejkach (o wymiarach 60×40 cm ).

Powstanie też opracowany w Wydziale Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy folder – przewodnik po ścieżce dydaktycznej opisujący walory przyrodnicze i rekreacyjne Lasu Aniołowskiego. Będzie zawierał także ogólne informacje z zakresu wiedzy przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów leśnych.

czestochowa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj