Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: deszczówka

Łącznie artykułów: 113.

Nowe dotacje na deszczówkę – start już wkrótce

Nowe dotacje na deszczówkę – start już wkrótce

07.04.2026
0

Do czerwca poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomią programy, w których właściciele domów będą mogli otrzymać do 8 tys. zł dotacji m.in. na instalacje wyłapujące deszczówkę - zapowiedział wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda. Najwięcej pieniędzy będzie na Śląsku.

Stormwater Poland. Woda jako system naczyń połączonych

Stormwater Poland. Woda jako system naczyń połączonych

04.03.2026
0

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach coraz wyraźniej odchodzi od myślenia punktowego i infrastrukturalnego na rzecz podejścia systemowego, opartego na krajobrazie, przyrodzie i procesach zachodzących w całych zlewniach. Podczas drugiego dnia konferencji Stormwater Poland przedstawiciele Warszawy i Wrocławia pokazali, jak w praktyce zmienia się paradygmat gospodarowania wodą – od nadrzecznych terenów naturalnych po ścisłe centra miast.

„Mój Deszcz” wraca do Gliwic. Miasto dopłaci do retencji nawet 4 tys. zł

„Mój Deszcz” wraca do Gliwic. Miasto dopłaci do retencji nawet 4 tys. zł

14.01.2026
0

Od 15 stycznia mieszkańcy Gliwic będą mogli składać wnioski w kolejnej edycji programu dotacyjnego „Mój Deszcz”. Miasto wesprze inwestycje w małą retencję – od zbiorników na deszczówkę po ogrody deszczowe – pokrywając do 85% kosztów kwalifikowanych (maks. 4 tys. zł). Cel? Zatrzymać wodę tam, gdzie spada, i poprawić lokalny mikroklimat.

Abolicja wodociągów w Inowrocławiu. Ostatnia szansa na legalizację przyłączy

Abolicja wodociągów w Inowrocławiu. Ostatnia szansa na legalizację przyłączy

30.09.2025
0

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Inowrocławiu ogłosiło specjalną abolicję dla mieszkańców, którzy nieprawidłowo odprowadzają wodę deszczową do kanalizacji sanitarnej. To wyjątkowa okazja, aby naprawić błędy i uniknąć przyszłych kar. Jak podkreśla spółka, czas na zgłoszenie takich nieprawidłowości jest ograniczony – później rozpoczną się szczegółowe kontrole.

Zaległa opłata retencyjna. Właściciele mogą dostać wezwanie z odsetkami

Zaległa opłata retencyjna. Właściciele mogą dostać wezwanie z odsetkami

29.07.2025
0

Choć obowiązek wnoszenia opłaty retencyjnej obowiązuje formalnie od 1 stycznia 2018 roku, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia lub nie złożyło wymaganych oświadczeń w swojej gminie. W ostatnich miesiącach coraz więcej urzędów zaczęło weryfikować dokumentację działek i występować do właścicieli z wezwaniami do zapłaty – często za okres kilku lat wstecz.

Nowe wyzwania w zarządzaniu wodami opadowymi

Nowe wyzwania w zarządzaniu wodami opadowymi

26.03.2025
0

W dniach 24-26 marca 2025 w Poznaniu odbywa się IX Edycja Konferencji Stormwater Poland. W centrum uwagi znalazły się kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem wodami opadowymi w dobie zmian klimatycznych. Intensyfikacja opadów, częstsze powodzie, konieczność inwestycji w retencję i systemy zarządzania deszczówką – to tylko niektóre z tematów, które poruszano.

Rusza program dla gmin

Rusza program dla gmin "Małopolska deszczówka"

22.03.2025
0

Zarząd województwa małopolskiego przeznaczył 1 mln zł na program „Małopolska deszczówka”. Chodzi o pomoc gminom w przystosowaniu budynków użyteczności publicznej do wykorzystania wód opadowych i wsparcie zakupu pojemników do zbierania deszczówki, by rozdysponować je wśród mieszkańców.

Katowice uruchomią program dofinansowania przydomowej retencji

Katowice uruchomią program dofinansowania przydomowej retencji

10.03.2025
0

Prezydent Katowic, Marcin Krupa przekazał do konsultacji społecznych projekt uchwały dotyczący uruchomienia programu dofinansowującego zakup i montaż urządzeń służących do zatrzymania i wykorzystania wód opadowych przez mieszkańców stolicy województwa śląskiego. Program pozwoli na dofinansowanie do 80% kosztów takiej inwestycji w kwocie nieprzekraczającej 5 tys. zł.

Miliony złotych na kontynuację błękitno-zielonej rewolucji we Wrocławiu

Miliony złotych na kontynuację błękitno-zielonej rewolucji we Wrocławiu

04.09.2024
0

Wrocław pozyskał z europejskiego funduszu ponad 23,5 mln zł na wdrożenie rozwiązań, przyczyniających się do budowania zrównoważonego systemu gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwiązań opartych o błękitno-zieloną infrastrukturę. Miasto już wie, jak wykorzystać te środki. W planach magistratu znalazło się m.in. rozszczelnienie betonowego placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Problemy z nielegalnym odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych

Problemy z nielegalnym odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych

23.07.2024
0

Nagłe, obfite deszcze, częste alerty RCB zapowiadające opady, a także ich konsekwencja, czyli zalania, podtopienia, a nawet lokalne powodzie, to obecnie przekleństwo wielu miast, dzielnic i osiedli. Co bardziej zapobiegliwe władze samorządowe, a takich jest już na szczęście spora grupa, przygotowują i wdrażają własne strategie zmierzające do uporządkowania gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi. Z tym jednak wiążą się różne rodzaje problemów.

Bydgoskie Wodociągi i testy odprowadzania podczas intensywnych ulew

Bydgoskie Wodociągi i testy odprowadzania podczas intensywnych ulew

15.07.2024
0

Jak informują Bydgoskie Wodociągi i Kanalizacja, ulewa 10 lipca br., była drugim dużym testem dla wybudowanej w tym mieście, w ramach programu budowy i przebudowy sieci kanalizacji deszczowej, nowej infrastruktury retencyjnej. Pierwszym poważnym sprawdzianem były natomiast intensywne opady w dniu 30 maja br. I w obydwu przypadkach, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja nie otrzymały ani jednego zgłoszenia o zalaniu kamienic czy o podtopieniach.

css.php
Copyright © 2026