Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: odpady

Łącznie artykułów: 1651.

10 Maja - Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej!

10 Maja - Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej!

10.05.2025
0

Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej to wyjątkowa okazja, by złożyć najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy uznania wszystkim osobom związanym z tą niezwykle ważną branżą. To Wy, każdego dnia, z oddaniem i zaangażowaniem, dbacie o czystość naszych miast i wsi, o sprawne funkcjonowanie systemów wodno-kanalizacyjnych, o ciepło w naszych domach i o wiele innych aspektów, które składają się na komfort i jakość naszego życia. Dziękujemy!

Jaka będzie przyszłość MBP? Konferencja Abrys w Białowieży

Jaka będzie przyszłość MBP? Konferencja Abrys w Białowieży

07.05.2025
0

Jakie są bariery administracyjne podczas modernizacji zakładów przetwarzania odpadów? Jak będą wyglądać instalacje komunalne i recyklingowe po wprowadzeniu systemu kaucyjnego oraz przyjęciu polskiego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Skąd brać pieniądze na inwestycje, które pomogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Odpowiedzi na te pytania szukamy podczas konferencji „Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów. Odzysk surowców i energii. Efektywność zakładów” organizowanej przez Abrys w Białowieży.

Składowanie odpadów komunalnych w Polsce. Raport IOŚ-PIB do pobrania

Składowanie odpadów komunalnych w Polsce. Raport IOŚ-PIB do pobrania

07.05.2025
0

Gospodarka odpadami komunalnymi to jeden z kluczowych obszarów polityki środowiskowej państwa. Choć recykling i odzysk stanowią coraz większy udział w systemie, składowanie wciąż pozostaje jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów. Najnowszy raport przygotowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy rzuca światło na aktualny stan składowisk w Polsce oraz tendencje obserwowane w 2023 roku.

Sopot. Miasto zamierza zmienić odbiorcę odpadów

Sopot. Miasto zamierza zmienić odbiorcę odpadów

06.05.2025
0

Władze Sopotu planują podpisanie nowej umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Od stycznia 2026 r. obowiązki te miałby przejąć gdański Zakład Utylizacyjny. Tym samym gmina zakończy współpracę ze spółką Eko Dolina i wycofa się z udziałów w tej firmie.

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej w Mielcu

Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej w Mielcu

24.04.2025
0

Aktualny stan gospodarki komunalnej w regionie, poziomy zbiórki odpadów, kwestie z wiązane z prawidłowym kwalifikowaniem odpadów, ale też problemy branży odpadowej generowane przez nadmierne i zmienne regulacje prawne to tylko niektóre zagadnienia dyskutowane podczas kolejnego Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej, które odbywa się w Mielcu w dniach 24-25 kwietnia 2025.

1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy

1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy

15.04.2025
0

Niskoemisyjny transport, oszczędzanie zasobów, zarządzanie odpadami czy walka z zanieczyszczeniami – to część wyzwań, które stawia przed miastami szybko rosnąca liczba mieszkańców. Na przynajmniej część z nich odpowiedzią mogą być innowacje, które mogą pomóc także w adaptacji miast do zmiany klimatu. To właśnie innowacyjnych rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój miast poszukuje ING Bank Śląski w nowej edycji Programu Grantowego. Do młodych naukowców i start-upów trafi 1 mln zł.

Kontrole podmiotów odbierających odpady. Jakie są prawa i obowiązki w tym zakresie?

Kontrole podmiotów odbierających odpady. Jakie są prawa i obowiązki w tym zakresie?

08.04.2025
0

Obok ciążącego na gminach obowiązku kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zobligowani są do prowadzenia kontroli podmiotów odbierających odpady komunalne. Realizacja tego zadania jest na różnym stopniu zaawansowania. W skrajnych przypadkach niektóre gminy nie podjęły jeszcze działań w tym zakresie.

Odpady niebezpieczne. Oto wyrok w sprawie nielegalnego obrotu. Pozbawienie wolności, grzywny oraz ponad 1,3 mln zł nawiązki na rzecz NFOŚiGW

Odpady niebezpieczne. Oto wyrok w sprawie nielegalnego obrotu. Pozbawienie wolności, grzywny oraz ponad 1,3 mln zł nawiązki na rzecz NFOŚiGW

31.03.2025
0

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, 20 marca 2025 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która w okresie od września 2017 roku do kwietnia 2018 roku zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych na terenie Częstochowy oraz innych miast.

KAS zatrzymała 24 tony odpadów z Niemiec

KAS zatrzymała 24 tony odpadów z Niemiec

28.03.2025
0

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała transport 24 ton odpadów z Niemiec. Kierowca przewoził zgniecione, metalowe opakowania. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał przewóz za nielegalny.

Gdańska wizytówka branży odpadowej, Port Czystej Energii otwarty

Gdańska wizytówka branży odpadowej, Port Czystej Energii otwarty

25.03.2025
0

Blisko 40 partnerskich gmin z Pomorza, ma zagwarantowane zagospodarowanie uciążliwych odpadów na najbliższe dziesiątki lat. 24 marca br. oficjalnie otwarto gdański ITPOK – instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, Port Czystej Energii. PCE  - jak podkreśla prezes Sławomir Kiszkurno jest domknięciem systemu gospodarki odpadami w Gdańsku.

NIK o porażce w gospodarowaniu odpadami. Polska może nie wywiązać się z unijnych zobowiązań

NIK o porażce w gospodarowaniu odpadami. Polska może nie wywiązać się z unijnych zobowiązań

25.03.2025
0

Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie działania administracji publicznej na rzecz ograniczenia powstawania odpadów oraz zapewnienia ich recyklingu. Minister Klimatu i Środowiska nie zapewnił skutecznego przygotowania pełnej transpozycji do polskiego porządku prawnego przepisów dotyczących systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Było to powodem wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce.

GDDKiA: droga to nie wysypisko

GDDKiA: droga to nie wysypisko

Wszystkim powinno zależeć, żeby drogi w Polsce były bezpieczne i czyste. Zalegające na poboczach śmieci nie tylko szpecą, ale i powodują zagrożenie w ruchu. Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają też śmieci na poboczu drogi. W skali całego kraju są to setki ton śmieci, za których usunięcie płacą wszyscy podatnicy - zwraca uwagę GDDKiA.

Warszawa. 2 lata PSZOK-ów na Woli i Bielanach

Warszawa. 2 lata PSZOK-ów na Woli i Bielanach

04.03.2025
0

Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o.o. właśnie minęły 2 lata, odkąd MPO otworzyło swoje pierwsze Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK-i na Woli i Bielanach cieszą się coraz większą popularnością. Warszawianki i warszawiacy dostarczyli do nich ponad 3 tysiące ton odpadów trudnych i niebezpiecznych.

css.php
Copyright © 2026