Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: transformacja energetyczna

Łącznie artykułów: 245.

Trzydzieści lat polsko-niemieckiej współpracy dla klimatu. Wyjątkowy jubileusz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Trzydzieści lat polsko-niemieckiej współpracy dla klimatu. Wyjątkowy jubileusz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Trzy dekady kształcenia kadr, które dziś realnie współtworzą politykę środowiskową w Polsce, Niemczech oraz w strukturach europejskich – to bilans polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla najlepszych absolwentów polskich uczelni w dziedzinie ochrony środowiska. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Fundacja im. Nowickiego, Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska zorganizowały uroczystą konferencję podsumowującą dotychczasowy dorobek oraz wyznaczającą kierunki dalszej współpracy w dobie transformacji energetycznej, polityki klimatycznej UE i nowych regulacji.

Między ideami a gospodarką. Rozmowa o współpracy branży z MKiŚ

Między ideami a gospodarką. Rozmowa o współpracy branży z MKiŚ

09.06.2026
0

Jak budować współpracę między branżą a urzędnikami? To najważniejsze pytanie, jakie wybrzmiało w „Rozmowie 1 na 1” między specjalistą w dziedzinie RDF Aleksandrem Sobolewskim a wiceministrem klimatu i środowiska prof. Krzysztofem Galosem. Była ona jednym z najważniejszym punktów Konferencji „Paliwa z odpadów” wydawnictwa Abrys.

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu przyjęty przez RM

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu przyjęty przez RM

Rada Ministrów oficjalnie przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK). Dokument przygotowany przez Ministerstwo Energii zostanie teraz niezwłocznie przekazany do Brukseli. Aktualizacja tej strategii ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Wyznacza ona bowiem ramy planistyczne oraz cele transformacji na najbliższe 15 lat – aż do 2040 roku. KPEiK porządkuje dotychczasowe działania i zapewnia niezbędną ciągłość krajowej polityki klimatycznej.

Spółdzielnia energetyczna to za mało

Spółdzielnia energetyczna to za mało

03.06.2026
0

W Polsce pojawia się coraz więcej spółdzielni energetycznych: od początku roku przybyło ich ponad 300, a łączna liczba szybko zbliża się do 700. Czy to sprawia, że polskie samorządy stają się bardziej „zielone” i niezależne? Niestety za samą liczbą rejestracji nie zawsze idzie realna efektywność. To pokazuje, że model ten ma ogromny potencjał, ale wymaga właściwego zaprojektowania i zarządzania.

Nadzieja dla biometanu w nowelizacji ustawy o OZE

Nadzieja dla biometanu w nowelizacji ustawy o OZE

03.06.2026
0

Biogaz i biometan od dekad nie mogą zaprezentować w Polsce swojego prawdziwego potencjału. Czy zmieni to projekt nowelizacji ustawy o OZE, oznaczonej numerem UC332? Zawiera on wszak wiele z tych zapisów, które wcześniej znajdowały się w ustawie wiatrakowej. Z drugiej strony znajduje się w nim też część zapisów wspierających rynek wiatraków, co rodzi pytania o jego dalsze losy.

Pełczyńska-Nałęcz: do Polski trafiło kolejne 31 mld zł z KPO. W tym roku będzie to 100 mld zł

Pełczyńska-Nałęcz: do Polski trafiło kolejne 31 mld zł z KPO. W tym roku będzie to 100 mld zł

02.06.2026
0

31 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy trafiło we wtorek do Polski – poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak wyjaśniła, to pierwsza z trzech transz w tym roku, w którym do Polski trafi w sumie przeszło 100 mld zł. Informację o tym, że transza z KPO trafiła do Polski we wtorek, Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła na konferencji prasowej w Szczecinie.

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

02.06.2026
0

W częstochowskiej elektrociepłowni w marcu skończyła się era węgla. Od września kocioł główny w należącym do Fortum zakładzie będzie spalał biomasę, co wymaga bardzo wielu organizacyjnych zmian. Istotnym wyzwaniem jest zapewnienie stałego dopływu tego paliwa, co dobrze pokazała ostatnia mroźna zima.

Za nami dwie dekady spaceru. Czas na biogazowy sprint

Za nami dwie dekady spaceru. Czas na biogazowy sprint

28.05.2026
0

W Niemczech działa niemal 10 000 biogazowni, w Polsce tylko ok. 440. Biometanowni za Odrą jest kilkaset, a u nas jednej z dwóch gotowych nadal nie udało się otworzyć. Nic dziwnego, że eksperci od lat spotykają się, by poszukać odpowiedzi na pytanie: jak odblokować polski rynek? Nie inaczej było podczas wiosennej Konferencji Green Gas Poland, podczas której porozmawialiśmy z Arturem Zawiszą, byłym posłem, a dziś prezesem Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego.

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

26.05.2026
0

Takiej zimy jak tegoroczna nie było w Polsce od kilkunastu lat, co pozwoliło nam wierzyć, że odejście od spalania węgla w rodzimych ciepłowniach nie będzie tak bolesne, jak byłoby przed laty. I choć trudno spodziewać się odwrócenia zmian klimatycznych, to nawet nieczęste mrozy wystawiają na próbę np. kotły biomasowe. Jak poradziły sobie te gnieźnieńskie? Zapytaliśmy o to Jarosława Grobelnego, prezesa PEC Gniezno.

Polska i Ukraina wzmacniają współpracę energetyczną i ekspercką

Polska i Ukraina wzmacniają współpracę energetyczną i ekspercką

25.05.2026
0

Rozpoczął się nowy etap współpracy energetycznej pomiędzy Polską a Ukrainą dzięki porozumieniu podpisanemu w Kijowie przez Forum Energii, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie z Narodowym Uniwersytetem „Akademią Kijowsko-Mohylańską”.

Transgraniczna sieć ciepłownicza połączy podzielone miasto

Transgraniczna sieć ciepłownicza połączy podzielone miasto

22.05.2026
0

Ta inwestycja sprawi, że zrobi nam się cieplej nie tylko na sercu, ale też w mieszkaniach. Zgorzelec i Goerlitz, dwa miasta leżące nad graniczną Nysą Łużycką, przymierzają się do budowy rurociągu łączącego ich sieci ciepłownicze. Ta z kolei zostanie zasilona m.in. ciepłem z biomasy i słońca. To kluczowy etap transformacji regionu, w którym kończy się era węgla brunatnego.

Raport: Polska wchodzi w okres kosztownych inwestycji w energetyce

Raport: Polska wchodzi w okres kosztownych inwestycji w energetyce

Polska oraz region Europy Środkowo-Wschodniej stoją u progu największych w historii wydatków na infrastrukturę. Z raportu Bain & Company wynika, że do 2040 roku globalny popyt na energię wzrośnie nawet o 70%, co dla naszego kraju oznacza konieczność równoległego rozwoju OZE, modernizacji sieci oraz budowy stabilnych mocy, takich jak energetyka jądrowa.

Enea szykuje inwestycyjne przyspieszenie. W 2026 roku wydatki przekroczą 9 mld zł

Enea szykuje inwestycyjne przyspieszenie. W 2026 roku wydatki przekroczą 9 mld zł

Grupa Enea wchodzi w kolejny etap transformacji energetycznej, planując rekordowe nakłady inwestycyjne na poziomie 9 mld zł w 2026 roku. Kluczowe filary strategii to budowa bloków gazowych w Kozienicach (3 mld zł), modernizacja sieci dystrybucyjnej (3,3 mld zł) oraz dynamiczny rozwój mocy w OZE i magazynach energii. Inwestycje te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz cyfryzację infrastruktury.

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

06.05.2026
0

Jak nasz system ciepłownictwa systemowego poradził sobie z zimą, która zaskoczyła Polaków wyjątkowo niskimi temperaturami? Okazuje się, że całkiem dobrze, o czym w rozmowie z Kamilem Paczkiem przekonuje Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Elektrownia przy oczyszczalni [WYWIAD]

Elektrownia przy oczyszczalni [WYWIAD]

04.05.2026
0

Już teraz PWiK w Obornikach wytwarza prąd ze słońca i płynącej rzeką wody. W przyszłości chce produkować go także z biogazu z osadów ściekowych. Obornicka droga do samowystarczalności wiedzie jednak nie tylko przez własne źródła energii, ale też przez energetyczną spółdzielnię, którą już udało się tam powołać. O tych ambitnych osiągnięciach i planach porozmawialiśmy z prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach, Krzysztofem Nowackim.

Raport: odnawialne źródła (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel w produkcji energii na świecie

Raport: odnawialne źródła (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel w produkcji energii na świecie

Rok 2025 zapisał się na kartach historii jako moment globalnego przełomu energetycznego. Według najnowszego raportu Ember, odnawialne źródła energii (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel, osiągając 34-procentowy udział w światowej produkcji energii elektrycznej. Kluczowym motorem zmian okazał się rekordowy przyrost mocy słonecznych w Chinach i Indiach oraz dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, co pozwoliło zielonej energii pokryć niemal cały wzrost globalnego zapotrzebowania na prąd.

css.php
Copyright © 2026