Jeszcze w tym roku na stacjach ma pojawić się nowe, ekologiczne i tańsze paliwo: E85. Weszło w życie rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych, które było ostatnią prawną barierą dla produkcji i sprzedaży tego paliwa – informuje “Gazeta Prawna”.

E85 to benzyna zawierająca około 85 proc. bioetanolu. Ma być tańsza od benzyny o 30 gr – 1 zł na litrze. Oznacza to, że rocznie na zakupie benzyny będzie można zaoszczędzić średnio 1,2 tys. zł. 

– O tym, czy paliwo się przyjmie, zdecyduje rynek. Stworzyliśmy tylko warunki do upowszechnienia tego paliwa. Patrząc na jego popularność w USA i Szwecji, można domniemywać, że również w Polsce znajdą się zainteresowani na ten produkt – mówi Zbigniew Kamieński, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki. 

Według niego E85 będzie atrakcyjne cenowo, bowiem producenci tego paliwa będą mogli skorzystać z mechanizmu ulgi akcyzowej. 

– Ponadto chcemy zaproponować atrakcyjne preferencje dla użytkujących to biopaliwo. Będziemy m.in. przekonywać samorządy do wprowadzania zwolnień z opłat w strefach płatnego parkowania. Projekt ten dofinansowany będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – wyjaśnia w "GP" Kamiński. 

źródło: Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj