W jubileuszowej 25. edycji targów PLASTPOL organizowanych na Tragach Kielce uczestniczy 300 wystawców z 22 krajów świata.
Jak podkreśliła Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope, Polska branża tworzyw sztucznych wykazała odporność na pandemię. Utrzymane zostały miejsca pracy oraz wzrosło zapotrzebowanie na tworzywa.
– Zatrudnienie w branży produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w okresie pandemii udało się utrzymać praktycznie na stałym poziomie – 215 tys. osób na koniec roku 2020, co oznacza udział branży na poziomie blisko 8 proc. w całym przemyśle. W okresie ostatnich 10 lat sektor wykazał wysoki wzrost zatrudnienia oszacowany na ok. 40 proc. – wskazała Kozera-Szałowska.
Zaznaczyła też, że pomimo trudnego otoczenia biznesowego w 2020 r. zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne do produkcji wyrobów w Polsce wzrosło o ok. 3 proc. w porównaniu z rokiem 2019 i wyniosło ok. 3,7 mln ton.
– Wydaje nam się, że 2021 r. nie będzie gorszy niż 2020 – zaznaczyła Kozera-Szałkowska. – Ponadto rośnie saldo wymiany zagranicznej wyrobów z tworzyw sztucznych. W ub. r. było ono pozytywne i wyniosło 960 tys. ton.
Rynek polski stanowił ok. 7,7 proc. europejskiego zużycia tworzyw. Polska utrzymuje szóste miejsce w Europie, po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Od wielu lat głównymi sektorami zastosowania tworzyw sztucznych w naszym kraju są opakowania (udział 33,6 proc. w roku 2020) i budownictwo (25,1 proc.).
Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL potrwają do 23 września na terenie Targów Kielce.
Komentarze (0)