Wydarzenie odbywa się już po raz 25. Oprócz targów, swój jubileusz świętuje jej organizator, Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”. Gości oficjalnie przywitała jej prezes, Dorota Jakuta. – 25 lat temu otwieraliśmy pierwsze targi, na których prezentowało się 69 wystawców. Dziś liczymy ich w setkach, co udowadnia, że branża wod-kan cały czas się rozwija, a Bydgoszcz to miejsce, gdzie najlepsi specjaliści chcą wymieniać się swoimi doświadczeniami – podkreślała.
W tym roku na Targach Wod-Kan zaprezentuje się 395 wystawców. Szacuje się, że w tym czasie teren Bydgoskiego Centrum Wystawienniczo-Targowego odwiedzi około 10 tys. osób.
Jednym z przemawiających podczas otwarcia imprezy był wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Minister witając gości zapewnił, że nadchodzące zmiany w sektorze wod-kan, a przede wszystkim nowe Prawo wodne, zostały stworzone tak, aby jak najbardziej sprzyjać nowym inwestycjom. – Polska osiągnęła światowy poziom pod względem innowacyjności. Niedawno wróciłem z rozmów w Chinach i tamtejsi przedsiębiorcy są zainteresowani naszymi nowymi technologiami. Na Targach Wod-Kan z roku na rok widać coraz wyraźniej, jak branża się rozwija. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców, aby zgłaszali się do polskiej ambasady w Chinach i podejmowali nowe współprace – zachęcał minister.
Potwierdził również, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premier Beaty Szydło, ceny wody nie ulegną zmianie przez najbliższe dwa lub nawet trzy lata. Jak tłumaczył zmiany w Prawie wodnym są konieczne, aby uruchomić 3,5 mln euro środków unijnych na innowacyjne inwestycje w naszym kraju. Zmiany będą dotyczyły także m.in. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Minister Gajda zapowiedział także, że pierwsze czytanie ustawy Prawo wodne odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Sporym entuzjazmem wykazali się także włodarze, wicewojewoda województwa kujawsko-pomorskiego Józef Ramlau oraz prezydent miasta Bydgoszcz Rafała Bruski. – W ciągu ćwierćwiecza nie tylko wzrosła liczba wystawców, ale też jakość prezentowanych sprzętów i usług. Jesteśmy dumni, że Bydgoszcz jest stolicą branży wod-kan nie tylko w Polsce, ale i Europie – mówił wojewoda. – Inspiracje, które zdobyliśmy na targach mogliśmy z powodzeniem wprowadzać w życie, wdrażając najnowocześniejsze rozwiązania i technologie w naszym mieście. Niedawno zakończyliśmy miliardową inwestycję w sieć wodociągowo-kanalizacyjną, teraz pozostały nam prace nad modernizacją kanalizacji deszczowej – tłumaczył prezydent miasta. Uczestnikom targów życzył zaś, aby branża cały czas się rozwijała tak, aby przy dobrym prawie sektor mógł zapewnić czystą wodę pitną i wprowadzić jej większą oszczędność.
Z kolei Tadeusz Rzepecki z IGWP podkreślił, że miarą inwestycji w danym kraju są targi, które w wielu branżach przestały mieć znaczenie dla handlu. Targi Wod-Kan są zaś wciąż oblegane i mimo przeniesienia sporej części sprzedaży do internetu, w tym sektorze kontakt bezpośredni wciąż pełni kluczową rolę. Według niego targi są miejscem do poszerzania i zacieśniania tych kontaktów, a towarzyszący im kongres ENVICON Water idealnym uzupełnieniem i miejscem poszerzania profesjonalnej wiedzy.
Targi Wod-Kan potrwają do czwartku, 18 maja. Dla zwiedzających wystawcy przygotowali szereg pokazów i prezentacje sprzętu, będzie można się także zapoznać się z kilkunastoma nowościami na rynku wod-kan, które na targach mają swoje premiery.
xxx
Komentarz #4671 dodany 2017-05-18 09:09:06
Świetne targi