1 / 19

Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Dorota Jakuta oraz zebrani goście uroczyście otworzyli we wtorek Targi Wod-Kan 2017. Wystawa potrwa do czwartku, 18 maja.

Wydarzenie odbywa się już po raz 25. Oprócz targów, swój jubileusz świętuje jej organizator, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Gości oficjalnie przywitała jej prezes, Dorota Jakuta. – 25 lat temu otwieraliśmy pierwsze targi, na których prezentowało się 69 wystawców. Dziś liczymy ich w setkach, co udowadnia, że branża wod-kan cały czas się rozwija, a Bydgoszcz to miejsce, gdzie najlepsi specjaliści chcą wymieniać się swoimi doświadczeniami – podkreślała.

W tym roku na Targach Wod-Kan zaprezentuje się 395 wystawców. Szacuje się, że w tym czasie teren Bydgoskiego Centrum Wystawienniczo-Targowego odwiedzi około 10 tys. osób.

Jednym z przemawiających podczas otwarcia imprezy był wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Minister witając gości zapewnił, że nadchodzące zmiany w sektorze wod-kan, a przede wszystkim nowe Prawo wodne, zostały stworzone tak, aby jak najbardziej sprzyjać nowym inwestycjom. – Polska osiągnęła światowy poziom pod względem innowacyjności. Niedawno wróciłem z rozmów w Chinach i tamtejsi przedsiębiorcy są zainteresowani naszymi nowymi technologiami. Na Targach Wod-Kan z roku na rok widać coraz wyraźniej, jak branża się rozwija. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców, aby zgłaszali się do polskiej ambasady w Chinach i podejmowali nowe współprace – zachęcał minister.

Potwierdził również, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premier Beaty Szydło, ceny wody nie ulegną zmianie przez najbliższe dwa lub nawet trzy lata. Jak tłumaczył zmiany w Prawie wodnym są konieczne, aby uruchomić 3,5 mln euro środków unijnych na innowacyjne inwestycje w naszym kraju. Zmiany będą dotyczyły także m.in. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Minister Gajda zapowiedział także, że pierwsze czytanie ustawy Prawo wodne odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Sporym entuzjazmem wykazali się także włodarze, wicewojewoda województwa kujawsko-pomorskiego Józef Ramlau oraz prezydent miasta Bydgoszcz Rafała Bruski. – W ciągu ćwierćwiecza nie tylko wzrosła liczba wystawców, ale też jakość prezentowanych sprzętów i usług. Jesteśmy dumni, że Bydgoszcz jest stolicą branży wod-kan nie tylko w Polsce, ale i Europie – mówił wojewoda. – Inspiracje, które zdobyliśmy na targach mogliśmy z powodzeniem wprowadzać w życie, wdrażając najnowocześniejsze rozwiązania i technologie w naszym mieście. Niedawno zakończyliśmy miliardową inwestycję w sieć wodociągowo-kanalizacyjną, teraz pozostały nam prace nad modernizacją kanalizacji deszczowej – tłumaczył prezydent miasta. Uczestnikom targów życzył zaś, aby branża cały czas się rozwijała tak, aby przy dobrym prawie sektor mógł zapewnić czystą wodę pitną i wprowadzić jej większą oszczędność.

Z kolei Tadeusz Rzepecki z IGWP podkreślił, że miarą inwestycji w danym kraju są targi, które w wielu branżach przestały mieć znaczenie dla handlu. Targi Wod-Kan są zaś wciąż oblegane i mimo przeniesienia sporej części sprzedaży do internetu, w tym sektorze kontakt bezpośredni wciąż pełni kluczową rolę. Według niego targi są miejscem do poszerzania i zacieśniania tych kontaktów, a towarzyszący im kongres ENVICON Water idealnym uzupełnieniem i miejscem poszerzania profesjonalnej wiedzy.

Targi Wod-Kan potrwają do czwartku, 18 maja. Dla zwiedzających wystawcy przygotowali szereg pokazów i prezentacje sprzętu, będzie można się także zapoznać się z kilkunastoma nowościami na rynku wod-kan, które na targach mają swoje premiery.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj