Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Tarnowskie Góry: dotacja na niebezpieczne odpady

Tarnowskie Góry: dotacja na niebezpieczne odpady
13.11.2009, o godz. 14:19
czas czytania: około 2 minut
0

Unieszkodliwienie 70 tys. m szesc. zanieczyszczonej ziemi i gruzu zagrażających zbiornikom wód podziemnych oraz rekultywacja 3 ha terenu należących do dawnych zakładów chemicznych będą możliwe dzięki 11 mln zł dotacji z NFOŚiGW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Po zamkniętych w 1996 roku Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach pozostał jeszcze długi na 600, szeroki i wysoki na 20 metrów problem, w postaci składowiska odpadów niebezpiecznych. Dzięki dotacji z NFOSiGW, problem ten stanie się mniejszy. 3 listopada w siedzibie NFOŚiGW, prezes Zarządu Jan Rączka oraz Starosta Powiatu Tarnogórskiego Józef Korpak podpisali umowę w tej sprawie.

Unieszkodliwienia tego problemu podjęły się władze województwa, powierzając zadanie Staroście Tarnogórskiemu. W takiej sytuacji przedstawiciel administracji samorządowej, działając w imieniu Skarbu Państwa wykonywać będzie zadania z zakresu administracji rządowej.

Oprócz olbrzymich nakładów finansowych, jakie zawsze są potrzebne na realizacji takich przedsięwzięć, jednym z największych problemów w Tarnowskich Górach pozostają kwestie własnościowe gruntów, na których znajduje się część odpadów. Tereny te, administrowane niegdyś przez Agencję Mienia Wojskowego, trafiły w ręce prywatne. Obecne prawo, szczególnie zasady udzielania pomocy publicznej, uniemożliwiają wydawanie środków Skarbu Państwa na unieszkodliwianie odpadów znajdujących się na terenach pozostających w rękach prywatnych. Wywłaszczenie właścicieli takich terenów na cel publiczny, polegający na likwidacji lub unieszkodliwieniu odpadów niebezpiecznych nie jest mozliwe.

Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach, działające tam od początku XIX wieku, zostały zamknięte po prawie 200 latach w roku 1996. Pozostało po nich 1,5 mln m3 niebezpiecznych odpadów zawierających m.in. bar, stront, bor, cynk, miedź i ołów, zdeponowanych na niezabezpieczonym gruncie.

Dotychczas, w latach 2000-2005 na likwidację obiektów fabrycznych i części zwałowiska odpadów oraz na rekultywację terenu wydano już ponad 150 mln zł, z czego ponad 40 mln pochodziło z NFOŚiGW.

Do całkowitego rozwiązania problemu jest jednak jeszcze daleka droga. Do usunięcia pozostanie jeszcze ponad pół miliona metrów sześciennych odpadów niebezpiecznych oraz rekultywacja ponad 30 ha terenów po wybranych osadach.

źródło: nfosigw.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024