Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Hennig-Kloska: taryfy za prąd będą niższe

Hennig-Kloska: taryfy za prąd będą niższe
MŁ/PAP
11.04.2024, o godz. 10:43
czas czytania: około 2 minut
0

Taryfy za prąd będą niższe - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że ministerstwo pracuje nad ustawą, w której będzie m.in. zmiana podstawy naliczenia taryf, aby można je było obniżyć.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

“Kończymy pisać ustawę, w której będą trzy elementy. Pierwszy to zmiana podstawy do naliczenia taryf, tak aby można je obniżyć” – powiedziała szefowa resortu w czwartek na antenie TVP Info. Jej zdaniem jest przestrzeń do obniżki. “Taryfy będą niższe” – zapewniła minister.

Zapowiedziała też, że ministerstwo pracuje nad obniżką cen maksymalnych za prąd – “drugi element to cena maksymalna, która (..) będzie niższa niż teraz”. Trzecim elementem ustawy – jak wskazała – ma być bon energetyczny, który trafi do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.


 

Minister poinformowała, że rządowy projekt ustawy w sprawie cen energii dla odbiorców jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu.

Bon energetyczny

Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała niedawno, że w czwartek na Stały Komitet Rady Ministrów mają trafić rozwiązania dotyczące wsparcia dla odbiorców energii po 1 lipca br. Mówiła, że jednym z elementów wsparcia ma być bon energetyczny, który ma objąć minimum 3,5 mln gospodarstwa domowych. Kolejnym elementem systemu wsparcia będzie podstawa prawna do naliczania w połowie roku nowych taryf. “Nowe taryfy będą niższe od obecnych. Pracujemy nad tym z URE (Urząd Regulacji Energetyki – PAP). Naszym zadaniem jest dać podstawę prawną do tego, by taką taryfę można było w połowie roku wskazać” – powiedziała wówczas minister.

Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymuje w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Utrzymano dotychczasową maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024