Konie to bardzo szlachetne zwierzęta, obecnie hodowane przede wszystkim w celach rekreacyjnych i sportowych. Aby mogły zachować odpowiedni stan zdrowia, konieczna jest ich regularna pielęgnacja. Jak poprawnie dbać o konia?

 

Konie – dlaczego odpowiednia codzienna pielęgnacja konia jest tak ważna?

Regularna pielęgnacja konia ma ogromny wpływ na jego zdrowie, a także wygląd. Najważniejsze powody, dla których nie należy zapominać o codziennych zabiegach higienicznych, to:

  • zachowanie odpowiedniego zdrowia – brak pielęgnacji konia może doprowadzić do poważnych chorób, związanych np. z infekcjami bakteryjnymi,
  • zachowanie dobrej kondycji psychicznej – odpowiednia pielęgnacja konia pozwala również zadbać o kondycję psychiczną zwierzęcia, co przekłada się także na jego zdrowie fizyczne,
  • pogłębianie więzi ze zwierzęciem – codzienne zabiegi pielęgnacyjne są ważne również dla właścicieli koni. W ich trakcie mogą oni bowiem pogłębiać więzi ze zwierzęciem, co ma ogromne znaczenie podczas treningów,
  • estetyczny wygląd – zabiegi pielęgnacyjne, jak czyszczenie kopyt, zębów czy sierści, wpływają również na ogólny wygląd zwierzęcia.

Jak często trzeba czyścić sierść konia? Podpowiadamy!

Jak często należy pielęgnować konia? Zakłada się, że mycie i czesanie sierści powinno się wykonywać każdorazowo przed jazdą. Warto powtórzyć je również po intensywnym wysiłku fizycznym. Większość koni można czesać i myć nawet kilka razy dziennie, choć zwykle robi się to rzadziej. Wykorzystuje się do tego szczotki z twardym włosiem, które usuwają największe zabrudzenia, a także modele wyposażone w miękkie włosie do uszu i głowy.

Pasza a zdrowy układ trawienny konia – jakie pasze wybierać?

Podstawą w diecie Twojego konia powinna być pasza objętościowa. Należy podawać ją w ilościach odpowiadającym 1,5-2,5% masy ciała. Hodowcy mają do wyboru zarówno siano, jak i sieczki z dodatkiem takich roślin, jak np. lucerna lub trawa.

W sklepie Lewmik.pl znaleźć można różnego rodzaju pasze i suplementy dla koni, które pozwalają zadbać o zdrowie zwierząt. Dzięki nim można zadbać o to, by podawane pożywienie było pełne wszystkich potrzebnych wartości odżywczych.

Negatywne skutki niewłaściwego żywienia u koni to:

  • problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego,
  • problemy ze zdrowiem kopyt – nadmierny wzrost, skazy rogowe czy nieprawidłowe ścieranie,
  • wzrost lub duża utrata masy ciała,
  • obniżenie masy mięśniowej i pogorszenie kondycji fizycznej,
  • problemy ze stawami i układem kostnym, które niekiedy wiążą się z koniecznością przeprowadzenia operacji,
  • problemy z układem oddechowym i hormonalnym,
  • ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych,
  • zwiększenie ryzyka różnego rodzaju infekcji.

Kontrola weterynaryjna koni – jak często powinna być wykonywana?

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji koni konieczne jest pamiętanie o regularnych wizytach u weterynarza. Zaleca się odbywanie takich kontroli co najmniej raz w roku. W trakcie okresowego badania sprawdza się temperaturę ciała, stan jamy ustnej, oczu, uszu i sierści oraz wykonuje podstawowe testy laboratoryjne.

W przypadku koni chorych lub z podejrzeniem wystąpienia poważnych schorzeń wizyty lekarza powinny odbywać się częściej. Wezwanie weterynarza jest dobrym pomysłem zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz nietypowe zachowanie zwierzaka czy zmiany widoczne gołym okiem. Specjalista jest w stanie zauważyć i ocenić przyczynę poszczególnych objawów.

Właściwa pielęgnacja konia – podsumowanie

Konie należy pielęgnować przed i po każdym treningu. W przypadku zwierząt mniej aktywnych zabiegi higieniczne również mają znaczenie. Nie należy zapominać o codziennej pielęgnacji, która pozwala na zachowanie odpowiedniego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Kluczowa jest też dieta zawierająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze i regularne wizyty weterynarza. Połączenie tych zabiegów pozwala na zadbanie o kondycję fizyczną i psychiczną, a także ogólny wygląd zwierzęcia. Produkty potrzebne do pielęgnacji konia znajdziesz m.in. w sklepie Lewmik.pl.