Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kolejny przetarg na remont "Żyrafy" w Parku Śląskim unieważniony

Kolejny przetarg na remont
pap/jw
18.05.2024, o godz. 10:19
czas czytania: około 2 minut
0

Unieważniono trzeci przetarg na remont "Żyrafy", 16-metrowej rzeźby w Parku Śląskim. Na platformie przetargowej spółki pojawiła się informacja o odrzuceniu oferty, która mieściła się w przewidzianej na inwestycję kwocie. "Żyrafa" to jeden z symboli Parku Śląskiego. Ma status kultowej, ponieważ kojarzy się z tym miejscem wielu pokoleniom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Kultowa “Żyrafa” w Parku Śląskim ma odzyskać głowę, którą zdemontowano w ubiegłym roku ze względów bezpieczeństwa.

Najkorzystniejszą ofertę w ostatnim przetargu złożyła firma Art Forum z Krakowa – opiewała ona na 399 tys. 750 zł. To dokładnie taka sama kwota, jaką spółka zamierzała przeznaczyć na remont. Druga firma, która wzięła udział w postępowaniu – Sudvid-Group z Częstochowy – zaproponowała 450 tys. 452,88 zł.

– Oferta, która mieściła się w przewidzianej na remont kwocie, została odrzucona ze względów formalnych. Natomiast druga oferta znacząco przekraczała tę kwotę – powiedziała rzeczniczka Parku Śląskiego Aneta Miler.

Kolejny przetarg niebawem

Ogłoszone w tym roku dwa poprzednie przetargi na remont “Żyrafy” zostały unieważnione, ponieważ złożone oferty były zbyt wysokie.

Rzeczniczka Parku Śląskiego zapowiedziała, że spółka zamierza wkrótce ogłosić kolejny przetarg.

Głowę “Żyrafy” zdemontowano w połowie 2023 r., kiedy stwierdzono, że jej mocowania się poluzowały. Było to konieczne, aby uniknąć poważniejszego uszkodzenia rzeźby i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego. Głowa została zabezpieczona i od tego czasu czeka na renowację. Remont musi się odbyć zgodnie z wymogami konserwatora, ponieważ w 2011 r. “Żyrafa” została – podobnie jak inne rzeźby w Parku Śląskim – wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

Symbol Parku Śląskiego

“Żyrafa” to jeden z symboli Parku Śląskiego. Ma status kultowej, ponieważ kojarzy się z tym miejscem wielu pokoleniom. Znajduje się na głównej drodze do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, nazwanej Aleją Żyrafy. Jest widoczna m.in. z Osiedla Tysiąclecia oraz łączącej Chorzów i Katowice drogi krajowej nr 79.

Rzeźba została odlana w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji – Jerzy Tombiński. “Żyrafa” w swoich założeniach jest minimalistyczna – składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.

W 2000 r. “Żyrafa” została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, przywrócono jej pierwotny, jednolity jasny kolor.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024