1 / 7

Artykuł promocyjny. Każde miasto wymaga regularnego sprzątania. O każdej porze roku, sprzątanie oznacza co innego. W lecie musimy zamiatać, jesienią zbierać liście, zimą odśnieżać, a na wiosnę kosić szybko rosnącą trawę. A gdyby tak mieć jedną maszynę do wszystkich tych, i wielu innych, zadań?

Przedstawiamy Hako Citymaster – wielofunkcyjny pojazd, który odpowiada na wszelkie potrzeby jakie w kwestii sprzątania możemy zaobserwować w miastach.

W dzisiejszych czasach otoczenie człowieka zmienia się bardzo szybko, natura z każdym dniem musi ustępować miejsca nowoczesnym zabudowaniom i wygodnym ciągom komunikacyjnym. Żyjemy otoczeni nie tylko domami, ale i wysokimi biurowcami czy rozległymi halami przemysłowymi. A wszystko to łączy sieć ulic, chodników, ścieżek rowerowych. W tym zurbanizowanym otoczeniu na wartości zyskują parki, skwery, czy inne tereny zielone. Bez względu na to jaki rodzaj scenerii przeważa w mieście, chcemy aby nasze otoczenie było przyjazne – a więc zadbane i bezpieczne. A bezpieczne są tylko te powierzchnie, które zostaną odpowiednio wyczyszczone. Każdy rodzaj przestrzeni miejskiej stwarza swoje własne, specyficzne potrzeby. Ulice, parkingi i place trzeba zamiatać i czyścić na mokro. Trawiaste skwery i parki wymagają regularnego koszenia, a czasami i podlewania. Drogi, chodniki, alejki – bieżącego odśnieżania i posypywania w zimie. Za tak rozwijającymi się potrzebami miasta podąża Citymaster – wielofunkcyjny pojazd i nośnik narzędzi firmy Hako.

100% funkcjonalności

Citymaster to wielofunkcyjny nośnik narzędzi do realizacji między innymi takich zadań jak: zamiatanie, koszenie, odśnieżanie, posypywanie, czyszczenie na mokro. Z każdym narzędziem zapewnia kompletną funkcjonalność i profesjonalną pracę. Citymaster to zamiatarka. Citymaster to kosiarka. Citymaster to pług i posypywarka. To wszystko i o wiele więcej – w jednym pojeździe.

Można wymieniać wiele jego szczegółowych funkcji i danych technicznych, jednak jak wykazują badania rynku maszyn czyszczących w Polsce (przeprowadzone przez niezależną firmę badawczą na zlecenie Hako), dla użytkownika pojazdów wielofunkcyjnych optymalne jest wyposażenie maszyny w zaledwie trzy do czterech funkcji. Respondenci zawsze używają rozwiązania na zimę (czyli pługu i posypywarki) oraz jednej lub dwóch funkcji na lato – najczęściej zamiatarki oraz kosiarki. Następne w kolejności popularności znajdują się funkcje mycia na mokro oraz zbierania liści. Niewielu, bo zaledwie ok. 12% użytkowników wykorzystuje trzy funkcje maszyny do pracy w lecie.

16073CM600Gross

Zamiast opisywać szereg zastosowań urządzeń Citymaster, przedstawimy najważniejsze aspekty sprzątania terenów miejskich i komunalnych z dwóch różnych punktów widzenia. Z punktu widzenia spełniania potrzeb miasta, oraz z punktu widzenia ergonomii pracy operatora maszyny. Pokażemy jak wymienione funkcje sprawdzają się podczas pokonywania najczęstszych trudności ze sprzątaniem.

Wszystko czego potrzebują miasta i małe aglomeracje

Przestrzenie miejskie są bardzo różnorodne i wiążą się z nimi różnego rodzaju problemy w zakresie czyszczenia nawierzchni. Pierwszą trudnością, jaką napotkać można w każdej mniejszej lub większej aglomeracji, jest sprzątanie wąskich uliczek i zaułków. To miejsca często trudno dostępne, do których nie wjadą duże maszyny. Tego rodzaju strefy są szczególnie narażone na zanieczyszczenia – osiadający na nich pył, kurz i piasek zalegają długo, ponieważ ruch samochodowy w takich obszarach jest niewielki (a tym samym brud nie jest unoszony i „wymiatany”). Ze względu na duży ruch pieszych można w tych miejscach napotkać szczególnie dużo śmieci czy odpadów. Takie tereny  wymagają specjalnych rozwiązań. Modele Citymaster spełniają wszystkie wymagania w tym zakresie: są kompaktowe i niezwykle zwrotne. Najmniejszy Citymaster 600 ma niewiele ponad metr szerokości oraz średnicę skrętu zaledwie 1,39 m. Dzięki temu możliwe jest wjeżdżanie tym urządzeniem na przykład w wąskie uliczki w rejonach starych miast, zaułki bez przejazdu, czy inne trudno dostępne miejsca. Pojazd utrzymuje tor jazdy nawet przy ciężkim załadunku, zachowując zwrotność i elastyczność prowadzenia. Napęd na wszystkie koła zapewnia pełną kontrolę nad maszyną w każdych warunkach pogodowych.

Innego rodzaju trudność mogą stanowić miejsca, do których trudno wjechać ze względu na ograniczenia wysokości. Niewielka wysokość maszyny Citymaster (wszystkich modeli) – poniżej dwóch metrów, daje pewność, że dostanie się ona bez najmniejszego problemu do każdego parkingu podziemnego. Zarówno wąska konstrukcja jak i elementy składane takie jak lusterka czy lampa ostrzegawcza to gwarancja możliwie najmniejszych rozmiarów pojazdu.

15929_CM1250CGross

Trzeci najczęściej spotykany problem w miastach, to kwestia sprzątania chodników. Problem jest tu dwojakiego rodzaju. Po pierwsze są to nawierzchnie zazwyczaj nierówne (stare chodniki), a po drugie nie pozwalające na duże obciążenia. Niewielka waga (np. zamiatarka Citymaster 600 z pełnym osprzętem waży zaledwie 1700 kg), umożliwia wjazd na chodniki, bez ryzyka ich uszkodzenia. Nie zagraża im ani swoją masą, ani rozmiarem, przy czym sprząta szybko i profesjonalnie. Dostępny we wszystkich modelach wąż ssawny, pozwala zbierać śmieci także w miejscach, do których pojazd nie może wjechać (czy to ze względu na swój rozmiar, czy wagę). Za pomocą węża ssawnego można sprzątnąć nawet duże śmieci, zasysając je wprost do zbiornika. Citymaster 600 jest najbardziej kompaktową maszyną, jednak pozostałe modele posiadają szereg innych przydatnych funkcji. Dodatkowa szczotka boczna w modelu 2000 to doskonałe rozwiązanie do zamiatania chodników i wysepek ulicznych, równocześnie zamiatając ulicę. Dodatkowa szczotka zamiata brud z boku lub z innej płaszczyzny niż szczotki podstawowe, co przyspiesza pracę i poprawia jej dokładność. Wyposażony w głowicę szorującą Citymaster 1250 CityCleaner umożliwia mycie na mokro – gdy samo zamiatanie nie wystarcza. Przy zastosowaniu specjalnej chemii Hako, usuwa także tak trudne zabrudzenia jak np. plamy z oleju.

Inne części miasta, generują inne potrzeby w zakresie sprzątania. Wszelkie place, parkingi i duże ulice muszą być przede wszystkim zamiatane. Potrzebują rozwiązania, które umożliwi wydajną pracę na dużych powierzchniach. Taką maszyną jest Hako Citymaster. Z odpowiednim narzędziem pozwala na najbardziej efektywne i dokładne zamiatanie oraz w razie potrzeby czyszczenie na mokro. Dlaczego zamiatanie jest tak ważne? Głównie z powodu bezpieczeństwa. Piasek na ulicach wydłuża drogę hamowania pojazdów i zwiększa prawdopodobieństwo poślizgów. Ponadto duże jego ilości, wraz z liśćmi i innymi odpadami sprzyjają zatykaniu odpływów i studzienek, co przy dużych opadach deszczu może przynieść spore szkody. Prozaiczny powód, dla którego warto zamiatać, to też kwestia roznoszenia piasku do pomieszczeń – sklepów czy domów. A tym samym niszczenie posadzek i ponoszenie strat ekonomicznych. Jednak samo zamiatanie to za mało – efektywne sprzątanie można zapewnić tylko wtedy, kiedy brud czy piasek jest zbierany i wywożony. Tak właśnie działa Citymaster – duże szczotki i mocny efekt odsysania pozwalają uzyskać najwyższą jakość sprzątania.

Kolejną potrzebą jaką tworzą miasta jest utrzymanie terenów zielonych w lecie czy jesienią. Z pomocą przychodzi maszyna Citymaster z osprzętem do koszenia oraz system odsysania doskonałym do zbierania trawy lub liści. Różnego rodzaju narzędzia do koszenia (o różnej szerokości roboczej), z możliwością wyrzutu trawy do tyłu, ściółkowania, czy zbierania trawy, pozwalają najefektywniej pielęgnować wszelkie parki, skwery, miejskie trawniki. Krótka, prosta droga przepływu zasysanego materiału eliminuje ryzyko zatkania. Pojemność zbiornika jest w pełni wykorzystana – a mniej przestojów w pracy oznacza większą wydajność. Wysoki zrzut zawartości umożliwia składowanie odpadów w kilku warstwach, a także zrzut do kontenerów o wysokości 1,3 m.

1
2