Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Technologie bezwykopowe - dalej, szybciej, więcej

Technologie bezwykopowe - dalej, szybciej, więcej
Martyna Matuszczak
29.06.2015, o godz. 13:43
czas czytania: około 2 minut
0

O rekordowych przedsięwzięciach w technikach bezwykopowych i światowych trendach w tej dziedzinie z prof. dr. hab. inż. Andrzejem Kuliczkowskim, kierownikiem Katedry Sieci i Instalacji Sanitarnych Politechniki Świętokrzyskiej, rozmawia Martyna Matuszczak, redaktor miesięcznika "Wodociągi-kanalizacja".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Martyna Matuszczak: Do niedawna technologie bezwykopowe były wykorzystywane głównie do budowy przewodów podziemnych pod przeszkodami terenowymi (rzekami, drogami, torami kolejowymi) oraz na znacznych głębokościach. Obecnie coraz częściej słyszy się o ich szerszym zastosowaniu, szczególnie w miastach, gdzie nie powodują utrudnień w ruchu ulicznym. Czy to oznacza, że rozwiązania bezwykopowe wyprą w przyszłości metody tradycyjne?

AK,zdjecie_male Andrzej Kuliczkowski: Bezwykopowa budowa przewodów – mimo, iż jest bardzo atrakcyjna ze względów środowiskowych, w tym z uwagi na duże tempo robót – to operacja bardziej kosztowna od tradycyjnych metod wykopowych, szczególnie w przypadku budowy przewodów płytko ułożonych poza ciągami ulicznymi w gruntach nienawodnionych. Dlatego też na pewno tradycyjne metody wykopowe będą nadal stosowane.

Jak na tle innych państw wygląda rozwój technik bezwykopowych w naszym kraju? Czy nadążamy za światowymi trendami, a może raczej gonimy czołówkę?

Polska w bardzo szybkim tempie, po zmianie ustrojowej w 1989 r., nadrobiła zaległości w zakresie stosowania technik bezwykopowych. Wykorzystujemy z powodzeniem prawie wszystkie znane na świecie technologie, zarówno bezwykopowej budowy, jak i bezwykopowej odnowy, a więc bezwykopowe rehabilitacje w opcjach renowacyjnych i częściowo lub w pełni rekonstrukcyjnych, bezwykopowe wymiany oraz bezwykopowe naprawy.

Zbyt rzadko stosujemy jednak bezwykopowe wymiany, a szczególnie bardzo efektywne bezwykopowe naprawy, np. przy zastosowaniu wielozadaniowych robotów kanalizacyjnych, tzw. fill robotów. Na pewno powinniśmy nadrobić dystans w zakresie produkcji sprzętu i materiałów stosowanych w technologiach bezwykopowych.

Jakie są najnowsze światowe trendy w technikach bezwykopowych?

W przypadku technologii bezwykopowej budowy dąży się do… (czytaj dalej na e-czytelnia.abrys.pl).

 

Pełna treść wywiadu dostępna jest w serwisie e-czytelnia.abrys.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024