Reklama

envicon 2023 ad1a

Technologia membranowa Equipo

Technologia membranowa Equipo
PU
14.09.2022, o godz. 7:57
czas czytania: około 2 minut
0

Firma Equipo Europe działa w Polsce od 2008 roku w trzech obszarach. Pierwszy dotyczy zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych, drugi to wyposażenie w przemysłu druku opakowań, czy przemysłu rafineryjnego, gdzie dostarczają urządzenia do redukcji ładunków elektrostatycznych. Trzeci obszar działalności to szeroko pojęte oczyszczanie powietrza z organicznych związków lotnych. Podczas 16. Konferencji „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” w Gdańsku eksperci Equipo Europe będą mówić o rozwiązaniu problemów z osadami ściekowymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Technologia membranowa może być receptą na aktualnie największy problem, jakim wydają się bardzo wysokie stawki przetworzenia osadów. Dwa lata temu kształtowały się na poziomie kilkudziesięciu złotych, aktualnie jest to kilkaset złotych, co stanowi poważny problem w budżecie przedsiębiorstw wodociągowych. W związku z tym powstaje bardzo dużo instalacji prywatnych, które chciałyby osady kompostować. Problemem w przedsiębiorstwach sektora wod-kan jest brak pieniędzy na finansowanie tego typu inwestycji.

– W instalacjach, które do tej pory zbudowaliśmy, każdy obiekt posiada certyfikat bądź na polepszacz gleby, bądź na nawozy. Aktualnie rolnicy są mocno zainteresowani tą technologią, ponieważ kompost wyprodukowany z osadów bardzo wzbogaca glebę dzięki środkom zwiększającym uprawy, co przekłada się na koszty operacyjne rolników w utrzymaniu upraw – mówi Maciej Ochman z firmy Equipo Equipo Europe.

Prosty system

Technologia oparta o membrany Gore, to jeden z najprostszych systemów do przetwarzania osadów, zaraz po kompostowaniu w pryzmach otwartych. Nie wymaga ona budowania dużych instalacji, nie są to instalacje zamknięte, tunelowe, co jest największym plusem z punktu widzenia inwestycyjnego.


– Jeżeli chodzi o koszty operacyjne, bazujemy na poziomie 30-40 zł kosztów przetworzenia tony osadów, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do innych technologii. Poza tym technologia membranowa spełnia wszystkie wymagania BAT, a także w zakresie emisji niezorganizowanej, więc jest to spora przewaga. Z kolei w przypadku chęci, czy możliwości zwiększenia wydajności, technologia ta pozwala na bardzo łatwą rozbudowę – mówi Maciej Ochman.

Prawie 400 instalacji

Na świecie funkcjonuje aktualnie ponad 370 instalacji tego typu. W Polsce technologia została wprowadzona w 2009 roku i kilka instalacji w kraju funkcjonuje od tamtego czasu. W latach 2012-2015, kiedy dużo mówiło się na temat stabilizacji frakcji podsitowej, okazało się, że ta sama technologia może być wykorzystywana do tego typu procesów.

– Aktualnie mamy cztery działające obiekty do kompostowania osadów, i jesteśmy w trakcie budowy i przygotowywania dokumentacji dla kolejnych jedenastu instalacji. Te liczby pokazują, że technologia jest zaakceptowana przez przedsiębiorstwa i tych instalacji będzie więcej – mówi Maciej Ochman.

Na 16. Konferencję „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” zapraszamy w dniach 20-22 września br. do Gdańska. Możecie być z nami również online. Szczegóły na stronie https://osadysciekowe.abrys.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023