Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

"Termiczne przekształcanie odpadów". Międzynarodowa konferencja już od wtorku w Świnoujściu

red
10.11.2017, o godz. 8:50
czas czytania: około 3 minut
0

Kilkadziesiąt wystąpień specjalistów m.in. z Polski, Francji, Czech i Niemiec, poruszane tematy związane z odzyskiwaniem energii z odpadów, a także problemy, wyzwania i szanse stojące przed sektorami odpadów komunalnych i energetycznym. To tylko kilka punktów z bogatego programu organizowanej przez Abrys konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów”, która od 14 do 16 listopada będzie się odbywała w Świnoujściu i Szczecinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wtorkową, przedpołudniową część konferencji rozpoczną prelekcje, których tematy dotyczyć mają formalnych, ekonomicznych i eksploatacyjnych uwarunkowań instalacji odzyskujących energię z odpadów, a zakończy ją, prowadzony przez dra hab. inż. Tadeusza Pająka – opiekuna naukowego konferencji – panel dyskusyjny „Waste to Energy w dobie circular economy”.

Jeszcze tego samego dnia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami polskich i zagranicznych gości działających w sektorze WtE. O praktycznych aspektach produkcji energii z odpadów i funkcjonowaniu podparyskiej spalarni opowiedzą Barthélémy Fourment i Andrzej Bednarz reprezentujący Tiru. Stephane Heddesheimer z Suez Polska przedstawi doświadczenia związane ze współpracą ze miastem Belgrad w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Odpady i ciepłownictwo

Kolejni prelegenci postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania o sposoby wykorzystywania energii pochodzącej z odpadów w miejskich systemach ciepłowniczych, goście zapoznają się również z czeskimi doświadczeniami w tym zakresie. Dr inż. Agnieszka Ciechelska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przybliży instrumenty mające za zadanie poprawę współdziałania sektora energetycznego z sektorem odpadów komunalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Spalarnia w Gdańsku: jest wyrok sądu

Agnieszka Ciechelska również pierwszą środową sesję skupioną na eksploatacji zakładów WtE, technicznych aspektach funkcjonowania instalacji, ich użytkowania, przeglądów czy serwisowania. Uczestnicy dyskusji zajmą się też zagrożeniami na jakie mogą być narażeni pracownicy instalacji, a także sposobami niwelowania tych zagrożeń. Tu także słuchacze mogą liczyć na konkretne przykłady z Polski i z zagranicy.

Jak będzie wyglądać przyszłość spalarni?

O przyszłości polskich instalacji odzyskujących energię z odpadów będą dyskutować kolejni prelegenci. Dr inż. Tadeusz Pająk postara się odpowiedzieć na pytanie, czy w Polsce potrzebne są nowe spalarnie oraz czy polski system gospodarki odpadów wymagać będzie powstawania nowych tego rodzaju inwestycji.

Specjaliści będą również rozmawiać o badaniach dotyczących przydatności odpadów dotąd nie wykorzystywanych w energetyce. Wysłuchają m.in. prelekcji Hanny Weber i Jakuba Wójcika z Syngaz na temat pozyskiwania energii w procesie zgazowania odpadów. Jak istotna dla powstawania nowych inwestycji WtE pozostaje komunikacja społeczna i przełamywanie stereotypów opowie  Marek Ignar z Forward PR. Pojawi się też przykład poznańskiej spalarni odpadów jako działalności na polu PPP.

Nieprzypadkowa lokalizacja

Co dalej z odpadami procesowymi? Jak zagospodarować popioły, żużel i inne surowce powstające w procesie spalania odpadów? Na te pytania postarają się odpowiedzieć ostatni prelegenci listopadowej konferencji, której pełny program można znaleźć tutaj.

Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo. Na jej zakończenie, a więc w czwartek, 16 listopada, goście wyjadą ze Świnoujścia i odwiedzą Eco Generator – Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Tego samego dnia ma do niego trafić (drugi w historii) transport tysiąca ton odpadów. Przez dwa dni poprzedzające wizytę w Eco Generatorze, wystąpienia specjalistów odbywające się w świnoujskim hotelu Radisson Blu Resort przybliżą szerokie spektrum zagadnień związanych z odzyskiwaniem energii z odpadów komunalnych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024