Co najmniej 22 ludzi zginęło w następstwie burz, nawałnic i powodzi w południowo-zachodniej części Ukrainy – podało dziś Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Wszystkie ofiary, wśród których jest sześcioro dzieci, zginęły w obwodach najbardziej dotkniętych powodziami: iwano-frankowskim i czerniowieckim. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł od soboty o 9 osób. Z zatopionych terenów ewakuowano około 15 tysięcy ludzi. Woda podtopiła 41 tysięcy domów, 34 tysiące upraw, 680 km dróg, uszkodziła kilkaset mostów i kładek. – Ukraina nie doświadczyła czegoś podobnego od 100 lat – powiedział o powodziach pierwszy wicepremier Ołeksandr Turczynow.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ogłosił w niedzielę stan klęski żywiołowej w dotkniętej przez powódź południowo-zachodniej części kraju. Według Juszczenki straty w samym obwodzie iwano-frankowskim szacuje się na 1,6 mld hrywien (ok. 706 mln złotych).

Do miejsc dotkniętych przez żywioł prócz prezydenta Juszczenki udała się premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Wezwała parlament, by na nadzwyczajnym posiedzeniu uchwalił przekazanie niezbędnych funduszy dla powodzian.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj