Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Trwa budowa nowego bloku energetycznego w Krośnie. Jej koszt to 135 mln zł. Paliwem będą tu pozostałości z sortowania odpadów

Trwa budowa nowego bloku energetycznego w Krośnie. Jej koszt to 135 mln zł. Paliwem będą tu pozostałości z sortowania odpadów
MŁ/PAP
05.07.2023, o godz. 9:43
czas czytania: około 2 minut
0

Na terenie Elektrociepłowni Krosno na Podkarpaciu powstaje blok energetyczny, w którym paliwem będą pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Inwestycja ma kosztować ponad 135 mln zł i być gotowa w 2024 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Budowa bloku energetycznego, realizowana przez Krośnieński Holding Komunalny (KHK), rozpoczęła się w grudniu ub.r. Wykonawcą inwestycji jest polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i TIRU PAPREC ENERGIES.

Zgodnie z harmonogramem

Jak zapewnił kierownik budowy z Instal Warszawa Eliasz Boruń, prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem.

– Zakończone zostały prace żelbetowe w części obiektu hali wyładunkowo-magazynowej, tzw. bunkry oraz kotłowej. Wykonaliśmy większość zasypek fundamentów i kończymy prace żelbetowe dla części fundamentu pieca oraz fundamentów hali turbogeneratora – dodał.

Aktualnie trwa kompletowanie urządzeń i maszyn, z których część w połowie wakacji ma już trafić na plac budowy, a także projektowanie suwnicy wraz z chwytakiem. Test FAT przeszedł alternator, który po odbiorze również trafi na teren inwestycji.

– Od kilku dni prowadzone są prace przy montażu głównej konstrukcji bloku. Stawiamy aktualnie 22-metrowe słupy żelbetowe, które stanowią podstawę głównej konstrukcji. Za około 2 tygodnie i ten etap budowy powinno udać się nam zakończyć – zapewnił Boruń.

Jak poinformował PAP w poniedziałek dyrektor ds. technicznych w KHK Jan Guzik, prace związane z budową bloku energetycznego idą zgodnie z harmonogramem. – Wiele wskazuje na to, że niebawem zakończy się etap prac ziemnych i wyjdziemy na powierzchnię – dodał.

Zgodnie z normami i bezpiecznie

Blok energetyczny, który powstanie w Krośnie, będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Zastosowane zostaną w nim sprawdzone technologie i najlepsze rozwiązania. Wszystko znajdować się będzie w zamkniętej konstrukcyjnie hali, a zastosowana w obiekcie zaawansowana instalacja oczyszczania spalin spowoduje istotne obniżenie poziomu emisji w porównaniu do obecnego stanu. Emisje te będą kontrolowane w sposób ciągły poprzez automatyczne systemy pomiarowe.

Planowany termin zakończenia prac i oddania instalacji do użytku to wrzesień 2024 roku.

Inwestycja powstaje w ramach projektu “Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – II etap”. Budowa bloku została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024