Trzy etapy modernizacji oczyszczalni ścieków dla Wrocławia

Trzy etapy modernizacji oczyszczalni ścieków dla Wrocławia
R.G.
28.10.2024, o godz. 9:28
czas czytania: około 3 minut
0

Zwiększenie przepustowości, a w perspektywie też zwiększenie skuteczniejszej ochrony miasta przed skutkami gwałtownych opadów, a także zabezpieczenie potrzeb związanych ze wzrostem liczby mieszkańców miasta to główne cele rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Trójetapowy projekt obejmuje modernizację mechanicznych, biologicznych i elektroenergetycznych części oczyszczalni. A jej rozbudowa to kluczowy element adaptacji infrastruktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Rozbudowa części mechanicznej OŚ

Pierwszy etap inwestycji właśnie się rozpoczął i potrwa do grudnia 2026 roku. Działanie to polega na rozbudowie instalacji części mechanicznej procesu oczyszczania ścieków. W tym przypadku wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik.

Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, rozbudowa to kluczowy element adaptacji infrastruktury, który docelowo pozwoli lepiej przygotować miasto do nagłych zjawisk pogodowych, a także ich skutków, takich jak powodzie. Rozbudowa oczyszczalni to także odpowiedź na dynamiczny rozwój Wrocławia i wzrost liczby mieszkańców.

Modernizacja OŚ w Janówku

Obecnie, nieczystości z całego Wrocławia, po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Obiekt ten to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Przy czym, ostatnią modernizację oczyszczalni przeprowadzono w 2012 r. i od tego momentu posiada ona zdolność oczyszczania rzędu ok. 150 tys. m sześc. ścieków na dobę. Natomiast po rozbudowie wartość ta wzrośnie do 209 tys. m sześc. na dobę.

– Nowe technologie, które zostaną wdrożone we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, umożliwią bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym – wyjaśnia prezes MPWiK we Wrocławiu Witold Ziomek. – Zmiany klimatu, w tym wzrost częstotliwości i intensywności nawalnych deszczy, stanowią coraz większe wyzwanie dla wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe.

Zakres pierwszego etapu inwestycji

W ramach pierwszego etapu modernizacji oczyszczalni wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik. Zmodernizowana zostanie również pompownia główna ścieków oraz cztery istniejące osadniki wstępne. Powstaną tam też dwa nowe osadniki wstępne, a rurociągi technologiczne, które łączą obiekty, będą poddane przebudowie.

Realizatorem tej części wrocławskiej inwestycji jest firma Inżynieria Rzeszów,

W zakres pierwszego etapu rozbudowy Wrocławskiej OŚ wchodzić będą także autorskie rozwiązania wypracowane we współpracy MPWiK i Politechniki Wrocławskiej. Chodzi o budowę instalacji Anammox, czyli innowacyjnej technologii służącej do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego.

Współpraca MPWiK z Politechniką Wrocławską

Przy tej okazji warto dodać, że MPWiK we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało autorskie rozwiązania i posiada dwa patenty na technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu, która pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób poprawi wydajność oczyszczalni ścieków komunalnych.

W ostatecznym rezultacie, w ramach etapu pierwszego w oczyszczalni ścieków w Janówku, powstaną obiekty o łącznej kubaturze 11 tys. m sześc. Wartość pierwszej części zadania wyniesie 134 mln zł, a MPWiK stara się o dofinansowanie dla tej inwestycji z funduszy Unii Europejskiej, z programu FEnIKS.

Pięć bloków biologicznego oczyszczania

Drugi etap inwestycji zakłada natomiast rozbudowę części biologicznego oczyszczania ścieków. W tym przypadku, najważniejszym zadaniem będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonych przepływów ścieków. Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest “etapem elektro-energetycznym”, a to dlatego, że dotyczyć ma zwiększenia mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanej oczyszczalni.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024