18 najwyższych w Polsce turbin wiatrowych stanęło już w Parku Wiatrowym Suwałki. RWE zakończyło montaż wież, gondoli, śmigieł, wirników i generatorów, które przypłynęły do Polski z Danii.

RWE zakończyło montaż wież, gondoli, śmigieł, wirników i generatorów, które przypłynęły do Polski z Danii. Inwestycja RWE w Suwałkach dotarła do kluczowego momentu, czyli przygotowań do rozruchu jednej z najnowocześniejszych w Polsce elektrowni wiatrowych.

– Na każdej ze 100-metrowych wież zamontowany został wirnik o średnicy prawie 93 m. Moc turbin wiatrowych pozwoli wytwarzać rocznie przynajmniej 80 mln kilowatogodzin energii elektrycznej – mówi Filip Thon, Prezes RWE Polska. – Taka ilość energii wystarczy na zaspokojenie rocznych potrzeb miasta większego niż Zakopane – dodaje.

Uruchomienie Parku Wiatrowego Suwałki już za kilka miesięcy zwiększy produkcję energii wiatrowej w Polsce o około 10% (w stosunku do roku 2008). Wytwarzanie energii przez RWE na suwalskiej farmie wiatrowej pozwoli rocznie uniknąć emisji do atmosfery około 80 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Farma wiatrowa RWE nie zaburzy funkcjonowania okolicznych upraw na terenach rolnych. Park Wiatrowy Suwałki będzie w pełni zautomatyzowany. Ciągły pomiar prędkości i kierunku wiatru pozwoli optymalnie wykorzystywać panujące w danej chwili warunki wietrzne.  Do uruchomienia turbiny wystarczy wiatr wiejący z prędkością 4m/s. Gdy wiatr jest zbyt słaby lub zbyt silny, elektrownia wiatrowa przechodzi w stan czuwania i nie produkuje energii.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 megawatów energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 megawatów. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej. Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie budowa farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 megawatów każda. 

źródło: RWE Polska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj