Turów. Czesi odnotowali wzrost poziomu wody

Turów. Czesi odnotowali wzrost poziomu wody
R.G.
15.05.2024, o godz. 11:22
czas czytania: około 2 minut
0

Jak wykazują wyniki najnowszych badań nastąpił wzrost poziomu wód gruntowych po czeskiej stronie granicy w sąsiedztwie polskiej kopalni „Turów”. To pierwsza tego rodzaju wiadomość od 10 lat i kolejny dowód na to, że podziemna bariera mająca uniemożliwiać odpływ wód z Czech w stronę kopalni działa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Czeskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że między wrześniem 2023 r. a kwietniem 2024 r., po raz pierwszy w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano wzrost poziomu wód gruntowych. Dodajmy, że poziom wód gruntowych badano w czterech odwiertach kontrolnych, z których jeden znajduje się 850 m od ściany ochronnej.

Pierwsze pozytywne oznaki

– To bez wątpienia pozytywna wiadomość i potwierdzenie faktu, że bariera naprawdę działa – cieszy się minister środowiska w Rządzie Republiki Czeskiej Peter Hladik.

W powyższym kontekście szef czeskiej służby geologicznej Zdeniek Venera zwraca uwagę na to, że w bardziej odległych od kopalni miejscach nie odnotowano jeszcze wzrostu poziomu wody, ponieważ wody gruntowe przemieszczają się bardzo powoli i tym samym na wzrost można czekać nawet kilka lat.

Przypomnijmy, że kwestia poziomu wód gruntowych w gminach położonych w pobliżu polsko-czeskiej granicy, w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni węgla brunatnego „Turów” w Bogatyni, to jeden z najważniejszych punktów spornych podnoszonych przez różne podmioty po stronie czeskiej wobec funkcjonowania kopalni.

Skarga i porozumienie premierów

Przy okazji zwraca się także uwagę na hałas i zanieczyszczenie pyłem z kopalni odkrywkowej. Jednak najlepiej udokumentowana jest utrata wód gruntowych. Był to też jeden z powodów złożenia przez rząd Czech w 2021 r. skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na działalność „Turowa”.

Ostatecznie, po długotrwałych negocjacjach i zmianie rządu w Republice Czeskiej, premierzy Mateusz Morawiecki i Petr Fiala w lutym 2022 r. zawarli porozumienie, zgodnie z którym Polska zobowiązała się zapłacić Czechom odszkodowanie, a także m.in. wybudować podziemną barierę mającą zatrzymać odpływ wód gruntowych z Czech do Polski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024