Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Tysiące mieszkań w Warszawie podłączonych do centralnego ogrzewania

Tysiące mieszkań w Warszawie podłączonych do centralnego ogrzewania
dom
19.02.2020, o godz. 8:58
czas czytania: około 2 minut
0

Do ponad tysiąca warszawskich lokali doprowadzono w 2019 r. centralne ogrzewanie. W latach 2020-22 w planach jest podłączenie do sieci ok. 1,2 tys. kolejnych lokali w 74 budynkach. Miasto dopłaca także do wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Podłączanie lokali do centralnego ogrzewania jest elementem stołecznego projektu “Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych”.  W 2019 r. było to ponad tysiąc lokali (1068) w 64 nieruchomościach – najwięcej na Pradze-Północ i Pradze-Południe. W latach 2020-22 ma to być ponad 1,2 tys. lokali w 74 budynkach. Na ten cel miasto przeznaczy 27,6 mln zł. W styczniu tego roku uruchomiono ogrzewanie w czterech budynkach z 50 lokalami.

– Podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania to element rewitalizacji miejskich nieruchomości, w których znajdują się lokale mieszkalne. W tym celu remontujemy i modernizujemy pustostany oraz budynki, z których część wyposażymy w windy – wyjaśnia prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Na terenie Warszawy funkcjonuje scentralizowany system ciepłowniczy, który zaopatruje w ciepło blisko 80 proc. mieszkańców. Podłączanie nieruchomości komunalnych do infrastruktury ciepłowniczej to jeden ze sposobów miasta na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, ponieważ ciepło sieciowe jest bardziej ekologiczne niż to pochodzące z pieców na paliwo stałe czy olej opałowy.

Warszawiacy mogą także składać wnioski o dotację do likwidacji starego pieca – miasto może pokryć nawet do 100 proc. kosztów takiej inwestycji. Dofinansowanie obejmuje także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, ogrzewania elektrycznego, pieców gazowych, przyłączenia nieruchomości do sieci ciepłowniczej oraz zakup i montaż odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy turbin wiatrowych współpracujących z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania.

Najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych w 2020 r. – dofinansowanie może pokryć aż do 100 proc. kosztów inwestycji. W 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024