Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Tyski park wodny zasili energia z biogazu

Tyski park wodny zasili energia z biogazu
mat
26.06.2015, o godz. 4:04
czas czytania: około 2 minut
0

Energia elektryczna i cieplna w powstającym parku wodnym w Tychach będzie produkowana z biogazu pochodzącego z oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice. To i inne proekologiczne rozwiązania planowane w tyskim aquaparku sprawią, że będzie to najbardziej ekologiczny obiekt tego typu w kraju i jeden z nielicznych w Europie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Projekt budowlany gazociągu do transportu biogazu, który w przyszłości połączy obiekt z oczyszczalnią ścieków Tychy-Urbanowice został zatwierdzony przez inwestora – Regionalne Centrum Gospodarki Wodnej S.A. (RCGW) w Tychach.

Ekonomicznie i ekologicznie

Paliwo transportowane z oczyszczalni będzie przetwarzane w energię elektryczną i ciepło za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych o mocy ok. 400 kW każdy. Efektywność wykorzystania biogazu będzie trzy razy większa niż ta osiągana przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Korzyści środowiskowe płynące z wykorzystania tego ekologicznego paliwa to przede wszystkim obniżenie (w stosunku do np. węgla) emisji związków siarki, azotu i pyłów oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za efekt cieplarniany.

Koszty eksploatacji obiektu mają zostać obniżone także dzięki zastosowaniu odzysku ciepła z „szarego ścieku”. W ten sposób ogrzane zostaną wody zasilające niecki basenowe. Ponadto planuje się wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z agregatów kogeneracyjnych na cele ogrzewania podłogowego szatni. Wynika z tego, że za darmo będzie ogrzewana woda w basenie i podłogi w szatniach.

W planach jest także zastosowanie folii ETFE na dachu obiektu, dzięki której promienie słoneczne będą przepuszczane i zatrzymywane wewnątrz budynku. W ten sposób RCGW chce obniżyć koszty związane z ogrzaniem parku wodnego i zapewnić klientom piękną opaleniznę dzięki kąpielom słonecznym.

Chlor już nie straszy

Budowa parku wodnego w Tychach, oprócz wykorzystania biogazu do produkcji energii, zakłada również inne ekologiczno-ekonomiczne rozwiązana. Jedną z takich koncepcji jest zastosowanie antybakteryjnych lamp UV w procesie dezynfekcji wód basenowych zamiast niebezpiecznych związków chemicznych.

Z kolei do oczyszczania wody wykorzystany zostanie produkowany bezpośrednio w parku podchloryn sodu, który od zwykłego chloru odróżnia przede wszystkim brak intensywnego zapachu oraz brak efektu szczypiących oczu u korzystających z basenów kąpielowych.

Dodatkowo do filtrowania wody basenowej planuje się wykorzystanie aktywowanego złoża filtracyjnego z tzw. zielonego szkła, które jest o wiele bardziej wydajne i efektywne od złoża piasku a brak toksycznych substancji nad taflą wody oznaczał będzie przede wszystkim komfort kąpieli i zdrowszy układ oddechowy.

– Poprzez wszystkie te rozwiązania chcemy pokazać, że określenie „ekologiczny”, które bardzo często pojawia się w opisie naszego parku wodnego, nie jest przypadkowe. To przemyślana koncepcja, dzięki której chcemy dać tyszanom i mieszkańcom miast ościennych jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie tak ekologiczny park wodny – mówi Marcin Wysocki, rzecznik prasowy inwestycji parku wodnego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024