Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ubezpieczyciele odrzucają węgiel

Ubezpieczyciele odrzucają węgiel
szp
16.11.2018, o godz. 11:42
czas czytania: około 1 minuty
0

Ubezpieczyciele powoli przestają wspierać energię produkowaną z węgla oraz firmy generujące zyski w dużej dzięki temu surowcowi. Swoje decyzje o tym, by nie podpisywać nowych umów z kopalniami czy elektrowniami węglowymi ogłaszają kolejne firmy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Z ubezpieczania inwestycji węglowych wycofały się ostatnio Allianz i Ergo. Kolejną firmą, która podjęła podobną decyzję jest Generali, która w Polsce od 2013 r. podpisała umowy na ubezpieczenie m.in. budowy nowego bloku węglowego w elektrowni Kozienice, a także nowych bloków w elektrowni Opole oraz kopalnię odkrywkową w Turowie. Kilka dni temu Generali ogłosiła nową politykę, która zakłada zaprzestanie podpisywania umów współpracy z firmami związanymi z paliwami kopalnymi.

Ubezpieczyciela spotkała ostatnio fala krytyki, gdy – razem z Vienna Insurance Group – podpisał umowę ubezpieczenia z, położoną w Czechach, elektrownią Ledvice, która do produkcji energii wykorzystuje węgiel brunatny. Kontrakt wart 365 tys. euro został ostro skrytykowany. Jan Rovenský z czeskiego Greenpeace stwierdził nawet, że Generali finansuje niszczenie życia ludzkiego i środowiska naturalnego w Europie Środkowej.

Teraz Generali nie zamierza ubezpieczać nowych kopalni, elektrowni napędzanych węglem, ale także firm, których przychody w 30 proc. opierają się właśnie na węglu.

Decyzję poprały Greenpeace, Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i Akcja Demokracja, a przy okazji wystosowały apel do pozostałych ubezpieczycieli o zaostrzenie kryteriów w zakresie ubezpieczania aktywów węglowych i rezygnację z ubezpieczania i inwestowania w przedsięwzięcia i spółki węglowe.

Źródło: Greenpeace, energetyka.wnp.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024