Władze województwa poinformowały, że zamiar odwołania dyrektor Opery Wrocławskiej z zajmowanego stanowiska poprzedziły negatywne wyniki kontroli przeprowadzonej w Operze przez Najwyższą Izbę Kontroli, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz orzeczenia Regionalnej Komisji Orzekającej działającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej wydanego po zawiadomieniu złożonym przez Rzecznika Finansów Publicznych.
Naruszenie prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem
Kontrola NIK i szereg nieprawidłowości
Jak wskazano, kontrola NIK wykazała negatywną ocenę działalności Opery w zakresie: organizacji, kwestii zatrudnienia, udzielania zamówień publicznych oraz gospodarki finansowej, stwierdzając w poddanych kontroli obszarach nieprawidłowości dotyczące m.in. udzielenia dwóch zamówień publicznych dotyczących stosowania trybu zamówień z wolnej ręki. “Mowa o umowie z firmą MK Vocal Art Mariusz Kwiecień Pana Mariusza Kwietnia, którego zatrudniono w charakterze dyrektora artystycznego na łączną kwotę prawie 3 mln złotych oraz kontrakcie z Panem Bassemem Akiki na kwotę blisko 1 mln zł” – podano.
Kontrola Urzędu Marszałkowskiego
Kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wykazała z kolei niezgodne z prawem dokonywanie płatności bieżących opery z rachunku bankowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 210 tys. zł oraz niedopełnienie obowiązków i procedur związanych z zaciągnięciem kredytu w wysokości 1 mln zł.
Co dalej?
Zgodnie z procedurą, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zwróci się teraz o opinię do związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych oraz współprowadzącego Operę Wrocławską Ministra Kultury.
Halina Ołdakowska objęła stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej we wrześniu 2020 roku, po tym, gdy z tej funkcji odwołano Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Komentarze (0)