Udział OZE w zużyciu energii w Polsce przekroczył 12 procent

Udział OZE w zużyciu energii w Polsce przekroczył 12 procent
jwo/PAP
16.11.2020, o godz. 11:22
czas czytania: około 2 minut
0

W 2019 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali roku o 0,7 pkt proc. do 12,18 proc. - podał w poniedziałek GUS. Z OZE pochodziło 14,33 proc. energii elektrycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, prawie dwie trzecie energii, pozyskanej w 2019 r. ze źródeł odnawialnych, pochodziło z biopaliw stałych. Było to nieco ponad 65,56 proc. 13,72 proc. pochodziło z wiatru, a 10,36 proc. z biopaliw ciekłych.

W przypadku energii elektrycznej, wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w elektroenergetyce wzrósł o 1,31 pkt proc. w stosunku do 2018 r.

Jak wskazał GUS, czynnikami, które wpłynęły na wzrost tego wskaźnika były wzrost końcowego zużycia odnawialnej energii elektrycznej brutto o 9,52 proc. przy jednoczesnym zmniejszeniu końcowego zużycia energii elektrycznej brutto – o 0,81 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w ciepłownictwie i chłodnictwie wzrósł o 0,84 pkt proc. w stosunku do 2018 r. i wyniósł 15,98 proc.

Jak wskazał GUS, czynnikami, które wpłynęły na wzrost tego wskaźnika były wzrost końcowego zużycia energii odnawialnej na ogrzewanie i chłodzenie i zmniejszenie całkowitego końcowego zużycia energii brutto na ogrzewanie i chłodzenie.

W przypadku transportu udział OZE w końcowym zużyciu energii wyniósł 6,12 proc., co oznacza wzrost o 0,46 pkt proc. rok do roku. Czynnikami, które wpłynęły na wzrost tego wskaźnika były wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w transporcie i mniej znaczący łączny wzrost zużycia energii w transporcie.

Jak przypomniał GUS, zgodnie z regulacjami unijnymi, państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia określonego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r.

Obowiązkowe krajowe cele ogólne składają się na założony 20-proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w UE. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc. Dodatkowo każde państwo członkowskie powinno osiągnąć udział energii z OZE we wszystkich rodzajach transportu co najmniej 10 proc. końcowego zużycia energii w transporcie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024