Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

UE chce osiągnięcia celów z Kioto

UE chce osiągnięcia celów z Kioto
30.11.2007, o godz. 13:05
czas czytania: około 4 minut
0

Unia Europejska coraz lepiej radzi sobie z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych - wynika z dorocznego sprawozdania w sprawie realizacji celów z Kioto. UE postawiła sobie za cel zmniejszenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Z najnowszych prognoz państw członkowskich wynika, że podjęte do tej pory środki, uzupełnione zakupem uprawnień do emisji od krajów trzecich oraz zalesianiem w celu zwiększenia absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery, doprowadzą w roku 2010 w krajach UE-15 do zmniejszenia emisji o 7,4% względem roku bazowego (1990), czyli tuż poniżej ośmioprocentowego celu na rok 2012. Cel ten zostanie zrealizowany, a ograniczenie emisji może sięgnąć nawet 11,4%, jeżeli dodatkowe programy i środki, będące przedmiotem dyskusji na szczeblu UE i na szczeblu krajowym, zostaną szybko wprowadzone w życie.

„Komisja przyczyniła się znacząco do osiągnięcia celów z Kioto poprzez swoje decyzje w sprawie krajowych przydziałów w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji na lata 2008-2012”, powiedział Stavros Dimas Komisarz ds. środowiska. „Stanowi to również solidną podstawę do realizacji bardziej ambitnych celów w zakresie zmniejszenia emisji do roku 2020. Odpowiednie wnioski legislacyjne Komisja przedstawi na początku przyszłego roku.”

Zobowiązania z Kioto

Na mocy protokołu z Kioto państwa członkowskie UE-15 zobowiązane są do zmniejszenia w latach 2008-2012 łącznej wielkości emitowanych przez nie gazów cieplarnianych do poziomu 8% poniżej poziomów roku bazowego. Nie ma natomiast określonych wspólnych celów dla państw UE-25 ani UE-27. Większość spośród nowych państw członkowskich zobowiązała się do zmniejszenia emisji o 6% lub 8% względem poziomów roku bazowego w tym samym okresie. Cypr i Malta nie wyznaczyły żadnych celów.

Dotychczasowa wielkość emisji oraz prognozy do roku 2010

Jak ogłoszono w czerwcu w roku 2005 – ostatnim, za który dostępne są pełne dane – wielkość emisji gazów cieplarnianych w państwach UE-15 była o 2% poniżej poziomów roku bazowego, natomiast wzrost gospodarczy w tym samym okresie wyniósł ponad 35%. Dla państw UE-25 ograniczenie emisji do roku 2005 wyniosło 11% poniżej poziomów roku bazowego.

Programy i środki wprowadzone dotychczas w życie powinny doprowadzić w krajach UE-15 do zmniejszenia emisji do poziomu 4% poniżej poziomów roku bazowego do roku 2010.

Jeśli 10 państw członkowskich UE-15 zrealizuje plany zakupu uprawnień do emisji wynikających z realizacji projektów na rzecz ograniczenia emisji w krajach trzecich, na mocy przewidzianych w protokole z Kioto mechanizmów handlu uprawnieniami, przyniosłoby to dalsze zmniejszenie o 2,5%, do poziomu 6,5%.

Realizacja planów (ponownego) zalesiania, prowadzących do stworzenia biologicznych „filtrów” absorbujących dwutlenek węgla z atmosfery, przyniosłaby dodatkowe zmniejszenie o 0,9%, co daje łącznie 7,4% (czyli 0,6% poniżej celu z Kioto). Cel ten mógłby zostać zrealizowany z dużym zapasem, pod warunkiem szybkiego i pełnego wdrożenia dodatkowych programów i środków, które są obecnie przedmiotem dyskusji. Łączne zmniejszenie emisji wyniosłoby w takim przypadku 11,4%.

Do działań takich należą między innymi propozycje Komisji dotyczące uwzględnienia lotnictwa w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji począwszy od roku 2011 oraz zobowiązania państw członkowskich do redukcji emisji gazów cieplarnianych powstających w wyniku spalania paliw w transporcie o 10% w latach 2011-2020. Obie propozycje są obecnie przedmiotem dyskusji w Radzie i w Parlamencie Europejskim w ramach procedury współdecydowania.

Do osiągnięcia przez państwa UE-15 celu, jakim jest zmniejszenie emisji o 8%, znacznie przyczynią się decyzje Komisji w sprawie redukcji krajowych planów rozdziału na drugi okres rozliczeniowy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Następstwem tych decyzji będzie ograniczenie emisji przez państwa UE-15 o 3,4%, a przez państwa UE-25 o 2,6% wobec poziomów roku bazowego (dane o emisji dotyczące Bułgarii i Rumunii nie zostały jeszcze poddane niezależnej weryfikacji ze względu na niedawne przystąpienie tych państw do UE).  Redukcje te mogą już być częściowo uwzględnione w prognozach opracowanych przez niektóre z państw członkowskich.

Ze sprawozdania Komisji wynika, że wszystkie państwa członkowskie UE-25 mogą osiągnąć swoje cele z Kioto. Państwa, w których dotychczasowy postęp nie jest wystarczający, ostatnio określiły działania uzupełniające lub są w trakcie ich określania. Środki takie muszą jednak zostać wprowadzone i wdrożone szybko, jeśli mają skutecznie i na czas przyczynić się do zmniejszenia emisji.

Cele na rok 2020

Podczas wiosennej Rady Europejskiej w marcu tego roku szefowie państw i rządów UE zadeklarowali, że do roku 2020 Unia ograniczy emisję gazów cieplarnianych o 30% względem poziomów z roku 1990, o ile pozostałe kraje rozwinięte zgodzą się podjąć podobne starania. Unijni przywódcy zobowiązali UE do zmniejszenia emisji o co najmniej 20% w tym samym okresie w każdym wypadku oraz poparli przedstawiony przez Komisję w styczniu tego roku pakiet środków w dziedzinie energii i klimatu, który stanowić ma podstawę do realizacji tego celu.

Osiągnięcie celów postawionych na rok 2020 wymagać będzie od UE znacznego zwiększenia dynamiki ograniczania emisji po roku 2012. Z tego względu konieczne jest, aby UE i państwa członkowskie jak najszybciej wprowadziły w życie programy i środki określone w pakiecie klimatyczno-energetycznym. Na początku 2008 r. Komisja zamierza zaproponować szereg istotnych środków w tym zakresie.

źródło: ec.europa.eu/polska

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024