Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ujęcie wody w Barczewku z nowatorskim zbiornikiem wydrukowanym w technologii 3D

Ujęcie wody w Barczewku z nowatorskim zbiornikiem wydrukowanym w technologii 3D
R.G./PAP
13.11.2024, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Barczewie pod Olsztynem, podczas modernizacji stacji ujęcia wody pitnej we wsi Barczewko wydrukowano w technologii 3D betonowy płaszcz na zbiornik na wodę pitną. Według inwestora druk trwał szybciej, niż budowa w tradycyjnej technologii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Przystępując do planów przebudowy stacji wodociągowej w Barczewku nie myśleliśmy o stosowaniu technologii druku 3D – wyjaśnia Jacek Kasprzak prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Barczewie. – Przebudowa odbywała się w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i taki pomysł przedstawiła mi firma, która wygrała przetarg.  Dodam, że zgodnie z moją wiedzą, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce.

Zbiornik w 38 godzin „aktywnego druku”

Zbiornik ma 7,5 metra średnicy i jest wysoki na 7 metrów. Jego wydruk trwał niespełna 3 tygodnie. Firma realizująca druk podała, że było to “38 godzin aktywnego druku”.

W swej istocie, wydrukowana w 3D, betonowa konstrukcja jest płaszczem, a w jego wnętrzu  umieszczone będą membrany spożywcze. Gdy do wnętrza wydrukowanej konstrukcji zostaną zamocowane membrany, które będą się stykały z wodą pitną, do płaszcza zostanie dodrukowany daszek-pokrywka.

Oszczędności i skrócenie czasu

Ponieważ do druku 3D nie można było zastosować tradycyjnego zbrojenia z drutów, to w wydrukowanym betonowym płaszczu zainstalowano tzw. zbrojenie rozproszone, co oznacza że podczas druku wstawiane były tam elementy zbrojeniowe.

Firma, która wydrukowała zbiornik, poinformowała że dzięki drukowi 3D zaoszczędzono 25 proc. materiałów i skrócono czas inwestycji. Metoda ta pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi. Dodajmy, że przy druku 3D powstaje też mniej odpadów, niż przy tradycyjnej budowie tego rodzaju obiektów.

3,8 mln zł unijnego dofinansowania z PROW

Stacja wodociągowa w Barczewku przez wiele lat dostarczała wodę tylko do tej wsi. A dzięki realizowanej obecnie modernizacji zostanie ona wpięta w system wodociągowy gminy Barczewo. W tym celu dokonano już przebudowy sieci wodociągowych.

Przebudowa samego ujęcia wody potrwa do maja przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie w wysokości 3,8 mln zł netto, która w całości została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024