WIOŚ-e nałożyły dokładnie 283 kary administracyjne za prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru BDO. 51 z nich kar nałożono w okresie od 1 stycznia 2020 r. Najwyższa z wymierzonych kar wyniosła 20 tys. zł.
W 228 przypadkach ukarane podmioty pomimo prowadzenia działalności nie uzyskały wpisu do rejestru BDO w zakresie wytwórstwa odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego.
48 przypadków dotyczyło transportujących, kolejne 16 wprowadzający produkty w opakowaniach i tyle samo wprowadzających opakowania oraz eksportujących produkty w opakowaniach i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach. 9 kar nałożono na wprowadzających, sześć – wprowadzających sprzęt lub autoryzowanych przedstawicieli. Tyle samo wprowadzających baterie lub akumulatory.
W czterech przypadkach ukarano prowadzących stację demontażu, w pięciu – przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty. Dwa razy ukarano organizacje odzysku, tyle samo kar nałożono na zbierających zużyty sprzęt, przedsiębiorców prowadzący recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, oraz sprzedawców odpadów. Trzy kary nałożono na prowadzących zakłady przetwarzania.
Pojedyncze przypadki dotyczyły prowadzących działalność w zakresie recyklingu, pośredników w obrocie odpadami. WIOŚ-e odnotowały także jedną karę dla podmiotów, które do BDO miały otrzymać wpis z urzędu.
Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, niektóre ze skontrowanych podmiotów powinny uzyskać wpis do rejestru BDO w więcej niż jednym dziale, więc łączna liczba nałożonych kar jest mniejsza niż suma rodzajów prowadzonych działalności skontrolowanych podmiotów.
W przypadku 72 podmiotów inspektorzy ochrony środowiska odstąpili od wymierzenia kar.
dziara
Komentarz #46324 dodany 2020-03-13 12:19:20
Kiedy zostanie ukarany ktoś z ministerstwa za wywołanie chaosu ?