Ułatwienia dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Ułatwienia dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej
Bartłomiej Leśniewski
08.05.2024, o godz. 11:34
czas czytania: około 2 minut
0

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek w Katowicach wiceminister klimatu Maciej Bando.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dodał, że na przełomie 2024 i 2025 r. zaktualizowane mają zostać m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna Polski.

Wstępne pozwolenie

Bando, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, poinformował podczas jednego z paneli na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, że do prawa miałoby zostać wprowadzone pojęcie wstępnego pozwolenia na budowę, tak by przyspieszyć budowę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju i móc szybciej uzyskać niezbędne zgody i pozwolenia.

Kluczowy rok 2028

Podkreślił, że dla niego kluczową datą w projekcie jądrowym będzie 2028 rok, kiedy miałyby zakończyć się wszelkie prace leżące po stronie szeroko rozumianej administracji.

“Pierwszą datą jest 2028 r. Od tego dnia cała odpowiedzialność za realizację projektu w sposób ewidentny zależy od inwestora i od wykonawców” – podkreślił Maciej Bando.

Dodał, że zgodnie z deklaracją jaką uzyskał od wykonawców, reaktory mogłyby być budowane w odstępie roku. “Mam nadzieję, że to się uda wcześniej, ale trzymajmy się tego zadeklarowanego terminu” – powiedział.

Bando podkreślił, że celem koalicji rządowej jest zbudowanie miksu energetycznego w oparciu o odnawialne źródła i atom, nie odwrotnie. “Na dzień dzisiejszy naszym celem jest zbudowanie takiego miksu energetycznego, aby osiągnąć założony poziom, a ten poziom będziemy przedstawiali prawdopodobnie na przełomie tego i przyszłego roku wraz z aktualizacją wszystkich strategicznych dokumentów w tym polskiego programu jądrowego, Prawa atomowego, polityki energetycznej państwa, programu dla górnictwa” – poinformował.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024