Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

UMP: Włączyć spalarnie do Taksonomii i wyłączyć z systemu EU ETS

UMP: Włączyć spalarnie do Taksonomii i wyłączyć z systemu EU ETS
tom
23.03.2022, o godz. 14:42
czas czytania: około 3 minut
0

Unia Metropolii Polskich zwróciła się do Komisji Europejskiej o włączenia Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych do systemu Taksonomii oraz ich wyłączenia – również w przyszłości – z systemu EU ETS.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

UMP ma także sporo wątpliwości natury prawnej, proceduralnej i technicznej w tym zakresie.

Czym jest Taksonomia?

Taksonomia to potoczna nazwa aktu prawnego Unii Europejskiej, tj. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Przepisy te mają zwiększyć poziom ochrony środowiska przez przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne alternatywy.

Spalarnie w Europie Zachodniej

W krajach takich jak Finlandia, Szwecja, Dania, Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Austria czy Włochy w większości przypadków liczba i wydajność spalarni całkowicie zaspokajają potrzeby w zakresie termicznego przekształcania odpadów. Na przykład (wg danych EUROSTATU za rok 2020): we Francji jest 137 spalarni odpadów komunalnych przetwarzających termicznie ok. 16,2 mln Mg/rok odpadów, co oznacza, że do odzysku energetycznego kierowanych jest blisko 45 proc. spośród wszystkich zebranych odpadów komunalnych (wraz z cementowniami spalanych jest przeszło 66 proc. odpadów komunalnych).

W Niemczech 93 instalacje tego typu przekształcają termicznie ok. 24,3 mln Mg/rok, co stanowi 46 proc. wszystkich zebranych w ciągu roku odpadów komunalnych (wraz z cementowniami przekształcanych jest termicznie ok. 47 proc odpadów). W Austrii natomiast 13 instalacji przetwarza termicznie ok. 2,6 mln Mg/rok – to blisko 49 proc. zebranych odpadów komunalnych (wraz z cementowniami to blisko 67 proc. zagospodarowanych termicznie odpadów komunalnych).

Polska w procesie inwestycyjnym

Wśród „nowych” członków UE tylko Litwa, budując w ostatnim czasie 3 spalarnie, osiągnęła poziom zbliżony do wspomnianych krajów. Wiele krajów ma jednak w tym zakresie pilne potrzeby, ponieważ ani liczba, ani wydajność istniejących instalacji nie zapewnia możliwości zagospodarowania całości tzw. odpadów resztkowych. Do takich krajów należy również Polska.

W latach 2015-2019 udało się wybudować 8 nowoczesnych spalarni odpadów komunalnych o łącznej maksymalnej wydajności ok. 1,2 mln Mg/rok, co stanowi ok. 8 proc. wszystkich odpadów komunalnych (wraz z cementowniami do termicznego zagospodarowania skierowano ok. 16 proc. zebranych odpadów komunalnych).

W trakcie procesu inwestycyjnego znajdują się spalarnie w Gdańsku, Olsztynie i w Warszawie, a na rozpoczęcie budowy czekają inwestycje w Krośnie i Starachowicach.

Jednocześnie w bardzo wielu miejscach w Polsce podjęto działania zmierzające do budowy nowych instalacji, które mogłyby pozwolić domknąć system gospodarki odpadami i zminimalizować, często nielegalne, składowanie.

Apel UMP

W związku z tym oraz z informacją o rzekomej rewizji regulacji dotyczących Unijnego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) Unia Metropolii zwróciła się do Nathana Fabiana- Przewodniczącego Europejskiej Platformy ds. Zrównoważonego Finansowania w Komisji Europejskiej, o:

  • utrzymanie wyjątku dla spalarni odpadów komunalnych, w zakresie niewłączania ich do ETS,
  • rozszerzenie definicji „ciepła odpadowego”, czyli m.in. powstającego podczas termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych,
  • jednoznaczne uwzględnienie w tzw. „taksonomii” instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych jako zrównoważonych inwestycji, również w kontekście efektywności systemów ciepłowniczych, do których dostarczają „ciepło odpadowe”.

Miasta należące do UMP mają również wątpliwości natury prawnej, proceduralnej i technicznej w zakresie włączenia do unijnej taksonomii inwestycji w energię jądrową czy pochodzącą z gazu ziemnego, w przeciwieństwie do inwestycji w termiczne przekształcanie odpadów komunalnych, które nie znalazły się w rozporządzeniu delegowanym zmieniającym rozporządzenie (UE) 2021/2139 i UE 2021/2178.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024