Wzmocnione zostanie stosowanie zasady “zanieczyszczający płaci”, w szczególności w odniesieniu do producentów papierosów poprzez wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
Kraje UE będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci. To samo dotyczy producentów narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.
Produkty, które zostaną zakazane w UE to: plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki i mieszadełka), plastikowe talerze, plastikowe słomki, patyczki do waty z tworzywa sztucznego, plastikowe drążki balonowe, pojemniki na żywność nieulegające biodegradacji i pojemniki na żywność oraz kubki ze styropianu.
Wprowadzona zostanie również zasada ROP dla sprzętu rybackiego polegająca na tym, że to producenci sieci połowowych, a nie rybacy, będą ponosili koszty zbierania sieci wykonanych z tworzyw sztucznych, a utraconych w morzu.
Obowiązkowe będzie umieszczenie na paczkach papierosów informacji o ich negatywnym wpływie na środowisko, gdy są wyrzucane jako śmieci na chodnik czy na ulicę, a potem z wodą deszczową trafiają do rzek i do morza. Podobnie mają być oznakowane także inne “trudne” produkty, takie jak kubki plastikowe, wilgotne chusteczki i podpaski higieniczne.
Osiągnięte porozumienie obejmuje następujące cele:
- 90% poziom selektywnej zbiórki butelek plastikowych do 2029 roku
- 25% zawartość materiału z recyklingu w plastikowych butelkach do 2025 i 30% do 2030 r.
Tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone, aby stało się prawem. Komisja Ochrony Środowiska będzie głosować nad tekstem w styczniu 2019 r. Potem muszą je oficjalnie zatwierdzić europosłowie na sesji plenarnej i unijne rządy.
Piotr Barczak www.eeb.org
Komentarz #15138 dodany 2018-12-19 20:09:29
W tekście jest kilka błędów. Poziom zbiórki ma być 77% 2025 i90% 2030. Te 25i30 % to wymaganie wykonania butelek z materiału pochodzącego z recyklingu. Proszę o telefon jutro to wyjaśnię.