Unia Europejska na drodze do zakazu plastikowych produktów jednorazowego użytku

Unia Europejska na drodze do zakazu plastikowych produktów jednorazowego użytku
sm
19.12.2018, o godz. 15:48
czas czytania: około 2 minut
1

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerze, sztućce, słomki i kubki ze styropianu zostaną zakazane w Unii Europejskiej w ramach planów tymczasowo uzgodnionych między Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej. Zakazanych będzie 10 produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wzmocnione zostanie stosowanie zasady “zanieczyszczający płaci”, w szczególności w odniesieniu do producentów papierosów poprzez wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Kraje UE będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci. To samo dotyczy producentów narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

Produkty, które zostaną zakazane w UE to: plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki i mieszadełka), plastikowe talerze, plastikowe słomki, patyczki do waty z tworzywa sztucznego, plastikowe drążki balonowe, pojemniki na żywność nieulegające biodegradacji i pojemniki na żywność oraz kubki ze styropianu.

Wprowadzona zostanie również zasada ROP dla sprzętu rybackiego polegająca na tym, że to producenci sieci połowowych, a nie rybacy, będą ponosili koszty zbierania sieci wykonanych z tworzyw sztucznych, a utraconych w morzu.

Obowiązkowe będzie umieszczenie na paczkach papierosów informacji o ich negatywnym wpływie na środowisko, gdy są wyrzucane jako śmieci na chodnik czy na ulicę, a potem z wodą deszczową trafiają do rzek i do morza. Podobnie mają być oznakowane także inne “trudne” produkty, takie jak kubki plastikowe, wilgotne chusteczki i podpaski higieniczne.

Osiągnięte porozumienie obejmuje następujące cele:

  • 90% poziom selektywnej zbiórki butelek plastikowych do 2029 roku
  • 25% zawartość materiału z recyklingu w plastikowych butelkach do 2025 i 30% do 2030 r.

Tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone, aby stało się prawem. Komisja Ochrony Środowiska będzie głosować nad tekstem w styczniu 2019 r. Potem muszą je oficjalnie zatwierdzić europosłowie na sesji plenarnej i unijne rządy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


Piotr Barczak www.eeb.org

Komentarz #15138 dodany 2018-12-19 20:09:29

W tekście jest kilka błędów. Poziom zbiórki ma być 77% 2025 i90% 2030. Te 25i30 % to wymaganie wykonania butelek z materiału pochodzącego z recyklingu. Proszę o telefon jutro to wyjaśnię.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024