Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerze, sztućce, słomki i kubki ze styropianu zostaną zakazane w Unii Europejskiej w ramach planów tymczasowo uzgodnionych między Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej. Zakazanych będzie 10 produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

Wzmocnione zostanie stosowanie zasady “zanieczyszczający płaci”, w szczególności w odniesieniu do producentów papierosów poprzez wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Kraje UE będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci. To samo dotyczy producentów narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

Produkty, które zostaną zakazane w UE to: plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki i mieszadełka), plastikowe talerze, plastikowe słomki, patyczki do waty z tworzywa sztucznego, plastikowe drążki balonowe, pojemniki na żywność nieulegające biodegradacji i pojemniki na żywność oraz kubki ze styropianu.

Wprowadzona zostanie również zasada ROP dla sprzętu rybackiego polegająca na tym, że to producenci sieci połowowych, a nie rybacy, będą ponosili koszty zbierania sieci wykonanych z tworzyw sztucznych, a utraconych w morzu.

Obowiązkowe będzie umieszczenie na paczkach papierosów informacji o ich negatywnym wpływie na środowisko, gdy są wyrzucane jako śmieci na chodnik czy na ulicę, a potem z wodą deszczową trafiają do rzek i do morza. Podobnie mają być oznakowane także inne “trudne” produkty, takie jak kubki plastikowe, wilgotne chusteczki i podpaski higieniczne.

Osiągnięte porozumienie obejmuje następujące cele:

  • 90% poziom selektywnej zbiórki butelek plastikowych do 2029 roku
  • 25% zawartość materiału z recyklingu w plastikowych butelkach do 2025 i 30% do 2030 r.

Tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone, aby stało się prawem. Komisja Ochrony Środowiska będzie głosować nad tekstem w styczniu 2019 r. Potem muszą je oficjalnie zatwierdzić europosłowie na sesji plenarnej i unijne rządy.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. W tekście jest kilka błędów. Poziom zbiórki ma być 77% 2025 i90% 2030.
    Te 25i30 % to wymaganie wykonania butelek z materiału pochodzącego z recyklingu. Proszę o telefon jutro to wyjaśnię.

Skomentuj