Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Unia promuje papier toaletowy z pulpy słomianej, nie drzewnej

Unia promuje papier toaletowy z pulpy słomianej, nie drzewnej
Bartłomiej Leśniewski
13.08.2023, o godz. 8:14
czas czytania: około 2 minut
0

By ochronić lasy i aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu – Unia Europejska promuje papier toaletowy wytwarzany ze słomy – relacjonuje Polska Agencja Prasowa za hiszpańskim portalem elEconomista.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Powodem jest chęć powstrzymania wycinki lasów. Tradycyjny papier toaletowy wytwarzany jest z pulpy drzewnej, która w może zostać na etapie produkcji zastąpiona pulpą słomianą.

Słoma lepsza niż drewno

Dodatkowo: słoma jest materiałem oszczędzającym zasoby i szybko odnawialnym; pozostaje na polach po każdych żniwach, a wyprodukowany z niej papier toaletowy ma taką samą miękkość i wytrzymałość, jak papier tradycyjny – zapewniają źródła w Brukseli, na które powołuje się portal.

Dla UE lata 2021 – 2030 są fundamentalne dla zaradzenia kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu naszej planety, jednak do tego potrzebne są miliardy euro na inwestycje – zauważa portal. Projekty w tym zakresie wspiera zaangażowany na rzecz zrównoważonego rozwoju Europejski Bank Inwestycyjny, który ustanowił linie finansowania dla projektów przyspieszających przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chodzi o model produkcji i konsumpcji polegający na odnawianiu i ponownym stosowaniu materiałów i produktów, aby wydłużyć ich czas używania i ograniczyć do minimum odpady.

Na rynku polskim i niemieckim

Produkowany ze słomy papier dostępny jest już na polskim rynku. Sporą popularność zdobył w Niemczech. Jak donosi portal paper-world.com sukces i przełom na niemieckim rynku stał się możliwy dzięki unikalnemu zakładowi Essity w Mannheim.

Zakład powstał kosztem 40 milionów euro i służy do przetwarzania słomy na celulozę. Jest bardziej energooszczędny niż konwencjonalne celulozownie, ponieważ działa w niższych temperaturach i ciśnieniach. Wymaga również mniej wody w procesie produkcyjnym. „Lokalnie produkowana miazga ze słomy zastępuje część miazgi drzewnej, która wcześniej musiała być importowana z zagranicy. Essity stale ogranicza też zużycie plastiku” – czytamy w paper-world.com.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024