Ministerstwo Środowiska odniosło się do informacji o orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE, który chce nakładać na Polskę 100 tys. euro kary dziennie.

Minister środowiska Jan Szyszko odniósł się na specjalnej konferencji prasowej do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej.

– Polska, jak wcześniej, zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska, odnosząc się do postanowienia TSUE.

W komunikacie podkreślono, że aktywna gospodarka leśna na terenie Białowieskiego Parku Narodowego może być prowadzona tylko jeżeli istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i wycinka jest jedynym możliwym sposobem, żeby je zapewnić.

CZYTAJ TAKŻE: 100 tys. euro kary dziennie za wycinkę Puszczy. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie

Strona polska musi teraz w ciągu 15 dni poinformować Komisję Europejską o swoich planach co do działań na wspomnianym terenie. Jeżeli TSUE uzna, że naruszają one ich postanowienia, może zasądzić 100 tys. euro kary dziennie dla Polski.

– Nie grożą nam żadne kary, ponieważ nigdy nie naruszaliśmy przepisów unijnych i nie mamy takich zamiarów – zapewnił minister Szyszko. – Działania w Puszczy Białowieskiej są w pełni zgodne przepisami Unii Europejskiej, w tym z dyrektywami siedliskową i ptasią. Naszym celem jest jedynie dobro przyrody i bezpieczeństwo ludzi – podkreślił.

Główna rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce ws. Puszczy Białowieskiej zaplanowana jest 12 grudnia.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. No bo nie groza, niby za co? Kare to powinny Ekolodzy dostac za przeskadzenie Ministrowi w swojej Robocie. Unia juz lasu Bawarskim zapomniala?

  2. Prawda jest taka, że gdyby oszołomy z greenpeaceu nie poprzywiązywali się do drzew w Puszczy Białowieskiej, to wystarczyłoby wyciąć 150 drzew, zamiast teraz 180 000.

    • Tak jak mowisz, i to nie tylko w Polsce ale na calym swiecie, wystarczy poszukac informacji ile lasow czy Puszcz upadlo przez ich Ignorancje, zawsze twierdzilem ze Szyszko jest uczciwy a lewactwo moze sobie teraz pluc w brode.

Skomentuj